Ukryte życie parafii 18 stycznia 2023 r.

2023-01-18 11:33
Ukryte życie parafii 18 stycznia 2023 r.
Autor: Adam Kuźmicki/archiwum Ukryte życie parafii 18 stycznia 2023 r.

Ukryte życie parafii 18 stycznia 2023 r.

Rocznica Radogoszcza

Uroczysta zmiana warty i złożenie kwiatów pod pomnikiem przy muzeum na Radogoszczu odbędzie się w czwartek, 19 stycznia. Początek uroczystości o godz. 12.00. Na terenie dawnego niemieckiego więzienia łodzianie co roku oddają hołd pomordowanym. W tym miejscu, w przededniu wyzwolenia Łodzi, Niemcy podpalili więzienie polityczne. Zginęło wówczas około 1500 osób, ocalało zaledwie kilkadziesiąt. Dawna fabryka na Radogoszczu, w czasie wojny przekształcona przez Niemców na więzienie, a później spalona, jest obecnie oddziałem Muzeum Tradycji Niepodległościowych. W uroczystościach upamiętniających tzw. masakrę radogoską i jednocześnie wyzwolenie Łodzi udział biorą duchowni różnych wyznań, urzędnicy, wojskowi i delegacje łódzkich szkół.

Powstanie Styczniowe

Mszę św. upamiętniającą poległych w Powstaniu Styczniowym odprawiają w najbliższą niedzielę, 22 stycznia, księża z kościoła św. Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim. Liturgia rozpoczyna się o godz. 12.00. W Aleksandrowie Łódzkim szczególnie kultywowana jest pamięć o powstańcach poległych w Brużyczce Małej, a także o represjonowanych i wywożonych na zsyłkę mieszkańcach okolic.

W Grocholicach koło Bełchatowa uroczystości związane z upamiętnieniem Powstania Styczniowego, także w niedzielę 22 stycznia, w kościele Wszystkich Świętych rozpoczyna przedstawienie przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej. Początek o godz. 9.45. O 10.00 Mszę św. w intencji poległych powstańców odprawia bp Ireneusz Pękalski. Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przejdą na pobliski cmentarz, gdzie przy pomniku powstańców złożone zostaną kwiaty.