3 maja w Niedzielę Dobrego Pasterza początek Tygodnia Modlitw Powołania i za Powołanych

2020-04-30 14:39
Archikatedra Lubelska
Autor: archikatedra.kuria.lublin.pl Archikatedra Lubelska

Pandemia pokazała, że ludzie stawiają sobie pytania o wiarę i Pana Boga a to pokazuje, że kapłani są potrzebni, mówi rzecznik archidiecezji lubelskiej ksiądz Adam Jaszcz. Warto więc modlić się o powołania.

Zawsze powołanie, które rodzi się w sercu człowieka jest dziełem Pana Boga - dodaje ksiądz Jaszcz.

Sam Pan Jezus zachęca: Proście Pana zastępów, by wyprawił robotników na swoje żniwo. To jest właśnie zachęta do modlitw o powołania. Okazją jest Niedziela Dobrego Pasterza i Światowy Dzień Modlitw o Powołania oraz rozpoczynający się w tym roku 3. maja Tydzień Modlitw o Powołania - mówi rzecznik archidiecezji lubelskiej.

Pan Bóg nie przestaje powoływać w żadnej epoce, ale to, co obserwujemy, co wielu socjologów i obserwatorów nazywa kryzysem powołań. Tak naprawdę, jak stwierdza ksiądz Marek Dziewiecki – jest to kryzys powołanych, czyli dzieje się coś takiego w sercu młodego człowieka, co nie pozwala mu odpowiedzieć na głos Pana Boga. Wielu ekspertów określa to, jako pewnego rodzaju niedojrzałość. Polega ona na tym, że wielu młodych ludzi nie chce brać odpowiedzialności za projekt na całe życie a takim jest kapłaństwo. Dlatego ludzie powołani potrzebują takiego wsparcia, jakim jest modlitwa. Nie brakuje im we współczesnym świecie przeszkód, by pójść za głosem Pana Boga - mówi ksiądz Adam Jaszcz.

Jednocześnie obserwujemy, ze obecnie ludzie na progu dorosłości, maturzyści czy studenci stawia sobie pytanie o przyszłość. Pandemia zmieniła tematy, którymi się zajmujemy. Inaczej przedstawiany jest w mediach kościół. Ludzie pytają o wiarę, o Pana Boga i o to, jakie dobro Pan Bóg chce wyprowadzić przez czas epidemii. Co niedzielę miliony ludzi zasiadają do transmisji Mszy Świętych: radiowych, telewizyjnych czy internetowych. Wielu ludzi tęskni za bezpośrednim udziałem w Eucharystii i możliwością wyspowiadania się. To pokazuje, że kapłani są potrzebni, na księży czeka współczesny świat. Dlatego będziemy się modlić, by modzi ludzie byli gotowi odpowiedzieć na boże słowo.

Obecnie w Metropolitalnym seminarium Duchownym przygotowuje się 45 alumnów. 9 maja 9 alumnów przyjmie święcenia diakonatu a 30 maja 10 diakonów przyjmie świecenia kapłańskie. Materiał: Maciej Kurek

Tydzień Modlitw o Powołania