Lublin - polsko-ukraińska integracja w praktyce

2022-08-17 9:48
Lublin - polsko-ukraińska integracja w praktyce
Autor: zdjęcie organizatora

Rozmawiają o życiu, wojnie i uchodźstwie. W Lublinie trwają polsko-ukraińskie spotkania integracyjne. Inicjatywę realizuje lubelskie Centrum Wolontariatu.

Integracyjne spotkania służą budowaniu relacji i przełamywaniu stereotypów. Biorą w nich udział zarówno Polacy, jak i Ukraińcy, głównie ukraińskie uchodźczynie z dziećmi.

- To dla nas bardzo potrzebna inicjatywa. Pozwala bliżej poznać Polaków, a jednocześnie polską kulturę i zwyczaje. Ułatwia też praktyczną naukę języka polskiego - mówi Slawa, która do Lublina przyjechała z Dniepra we wschodniej Ukrainie.

Uchodźczynie podkreślają też, że spotkania ułatwiają tworzenie wspólnoty. Część z nich włącza się także w działania lubelskiego wolontariatu.

- Nie byłoby dobrze, gdyby zostawali sami sobie. Te integracyjne spotkania po pierwsze zmniejszają dystans między Polakami i Ukraińcami, a po drugie łagodzą ich poczucie obcości - wyjaśnia ks. Mieczysław Puzewicz z Centrum Wolontariatu w Lublinie.

Na spotkania przychodzą także Polacy. Często są to rodziny, które przyjęły uchodźców pod swój dach. Jak mówią - takie spotkania są potrzebne także Polakom.

- Chodzi o to, abyśmy nauczyli się żyć nie tylko obok siebie, ale byśmy umieli żyć razem. Takie spotkania pozwalają na większą otwartość, a Ukraińcom także na radzenie sobie z wojną - mówi polska uczestniczka spotkań, pani Aneta.

Lubelskie Centrum Wolontariatu organizuje integracyjne spotkania raz w tygodniu. Uzupełniają one codzienną pomoc oferowaną Ukraińcom.

- Dzięki takim spotkaniom chcemy im pomóc, ale też ugościć. Oni potrzebują rozmów. Mówią o dramacie wojny i doświadczeniu uchodźstwa, bo potrzebują się z kimś tym podzielić - dopowiada ks. Mieczysław Puzewicz.

Integracyjne spotkania zawsze odbywają się przy wspólnych posiłkach. Wiele z nich przygotowują same Ukrainki. Są to tradycyjne dania Ukrainy.

- W taki sposób chcemy też podziękować Polakom za to, że nas przygarniają. W wolontariacie możemy też radzić się co do swojej przyszłości i pracy - mówi Olena z ukraińskiego Rokitna.

Wolontariusze zapraszają Ukraińców także na wydarzenia kulturalne. Jutro zabiorą ich na koncert zespołu Barvinok. Ukraińska grupa taneczna z Winnicy przyjedzie do Lublina również na zaproszenie stowarzyszenia.