Pieniądze z Unii Europejskiej na pomoc polskim przedsiębiorcom

09-04-2020

Pożyczki na płynność ruszą w kwietniu

Podziel się ze znajomymi
Pieniądze z Unii Europejskiej na pomoc polskim przedsiębiorcom
Pieniądze z Unii Europejskiej na pomoc polskim przedsiębiorcom
Właściciele mikro-, małych i średnich firm będą mogli skorzystać z pożyczek płynnościowych na preferencyjnych warunkach – spłacą tylko kapitał, bez odsetek i innych kosztów. To kolejne ułatwienie rządowej Tarczy Antykryzysowej, a pieniądze pochodzą z funduszy unijnych. Nabór wniosków ruszy pod koniec kwietnia.

O pieniądze będą mogli się ubiegać przedsiębiorcy, którzy z powodu koronawirusa znaleźli się w trudnej sytuacji. Pożyczek będą udzielać instytucje finansowe, które zostaną wybrane przez BGK. Jak tłumaczy Paweł Chorąży, Dyrektor Zarządzający Pionem Funduszy Europejskich w BGK, będą to lokalne agencje rozwoju, niebankowe instytucje finansowe, lokalne fundusze pożyczkowe, fundacje działające na rzecz rozwoju przedsiębiorczości, banki spółdzielcze.

Początkowo do firm trafi ok. 400 mln zł, ale Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej nie wyklucza zwiększenia tego budżetu. Pożyczki płynnościowe finansowane będą z Programu Inteligentny Rozwój.
– Z perspektywy naszej misji wspierania rozwoju społeczno-gospodarczego, najważniejsze jest obecnie wdrażanie rozwiązań, które pomogą ratować firmy przed bankructwem i koniecznością redukcji etatów – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. - Z pożyczki płynnościowej będzie można sfinansować pensje pracowników, opłacić czynsz za wynajem lokalu, uregulować zaległe należności wobec kontrahentów. To są najpilniejsze potrzeby małych i średnich biznesów, które decydują o ich przetrwaniu, a zatem i o kondycji polskiej gospodarki – dodaje.

9 zalet pożyczki płynnościowej

1. Spłacasz tylko pożyczony kapitał
Gdy podpiszesz umowę na pożyczkę, jednocześnie otrzymasz dotację na spłatę oprocentowania. Nie musisz składać żadnych dodatkowych wniosków.

2. Wydajesz na to, na co potrzebujesz

Nie ma ustalonego katalogu wydatków. To ty zdecydujesz na jakie potrzeby związane z utrzymaniem twojej firmy przeznaczysz te pieniądze. Będziesz mógł sfinansować także wydatki poniesione już 1 lutego 2020 r., jeśli wciąż nie są opłacone.

3. Półroczna karencja w spłacie
Pierwszą ratę możesz zapłacić dopiero po pół roku od zaciągnięcia zobowiązania.

4. Wakacje kredytowe
Raz w roku przez dwa pierwsze lata spłaty pożyczki możesz skorzystać z dwumiesięcznych wakacji kredytowych.

5. Pożyczka do 15 mln zł
Maksymalnie możesz pożyczyć 15 mln zł. Przy czym nie musi to być jedna pożyczka. Możesz wziąć więcej niż jedną pożyczkę płynnościową, pod warunkiem, że ich łączna kwota nie przekracza 15 mln zł.

6. Proste zabezpieczenie pożyczki
W przypadku jednostkowej pożyczki w wysokości do 100 tys. zł, jedynym wymaganym zabezpieczeniem będzie wystawiony przez ciebie weksel in blanco.

7. Nie musisz mieć wkładu własnego

8. Na spłatę masz nawet 6 lat

9. Pożyczka skierowana do wszystkich branżDokąd po pożyczkę

Pożyczek w regionach będą udzielać instytucje finansujące, współpracujące z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Ich lista pod koniec kwietnia znajdzie się na stronie bgk.pl.

BGK.jpg

FE_PL_BGK_EFSI___info.png

Pożyczki Unijne

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto