Matka Boska odzyskała koronę

27-10-2016

Figura Matki Boskiej Łaskawej stojąca u wylotu ulicy Jagiellońskiej przed wakacjami została ograbiona z korony. Po kilku miesiącach odtworzony atrybut wrócił na swoje miejsce.

Podziel się ze znajomymi
Matka Boska
Matka Boska | Marcin Śliwa
Korona została odtworzona przez firmę konserwatorską na podstawie zdjęć. - Musieliśmy zeskanować wszystko na komputerze, myślę, że udało się ją wiernie odtworzyć. Korona jest cała wykonana z mosiądzu i pozłocone są elementy i zabezpieczone dodatkowe lakierem, bo warunki krakowskie bardzo szybko niszczą wszystkie elementy metalowe. Jest zabezpieczona przed tym,żeby nie spadła i na pewno przed tym, by nie można jej było zabrać -  tłumaczy Krzysztof Ferdek - właściciel firmy, która odtworzyła skradziony atrybut.

Figura powstała w roku 1771, została ufundowana przez matkę zmarłego żołnierza, który zginął w potyczce z Moskalami w czasie Konfederacji Barskiej i został pochowany na cmentarzu kościoła Mariackiego. Pierwotnie była zwieńczeniem bramy prowadzącej na ten cmentarz z Rynku Głównego. a później przed klasztorem ojców Kapucynów przy ul. Loretańskiej. Na obecnym miejscu stoi od 1941 roku.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto