Papież zaapelował o dialog w sprawie konfliktu w Syrii

18-09-2013

Apel ten Franciszek wystosował na zakończenie audiencji generalnej.

Podziel się ze znajomymi
Papież Franciszek
Papież Franciszek | PopeofHearts/flickr licencja CC-BY-Sa
Papież Franciszek zaapelował w środę o rozwiązanie konfliktu w Syrii na drodze dialogu i negocjacji, "przy poszanowaniu sprawiedliwości i godności każdej osoby". Apel ten papież wystosował na zakończenie audiencji generalnej w Watykanie.

Zwracając się do kilkudziesięciu tysięcy wiernych zebranych na placu Świętego Piotra Franciszek przypomniał, że 21 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pokoju, ustanowiony przez ONZ. Papież zachęcił katolików z całego świata do modlitwy o pokój w - jak dodał - "najbardziej udręczonych miejscach naszej planety".

"Niech pokój, dar Jezusa, mieszka zawsze w naszych sercach i wspiera idee oraz działania odpowiedzialnych za narody i wszystkich ludzi dobrej woli. Zaangażujmy się wszyscy, by zachęcać do wysiłków na rzecz dyplomatycznego i politycznego ugaszenia zarzewi wojny" - apelował.

Następnie Franciszek dodał: "Moją myśl kieruję szczególnie do drogiej ludności syryjskiej, której tragedia może zostać rozwiązana wyłącznie na drodze dialogu i rokowań, przy poszanowaniu sprawiedliwości i godności każdej osoby, zwłaszcza tych najsłabszych i bezbronnych". Na słowa na temat konfliktu w Syrii wierni zareagowali oklaskami.

W katechezie papież mówił, że Kościół jest "miłosierną matką, która rozumie, stara się zawsze pomóc, dodać otuchy także dzieciom, które pobłądziły i błądzą".

Zachęcił do ponownej refleksji nad dziesięcioma przykazaniami, które - jak zauważył - są "owocem czułości Boga". Dlatego - zdaniem papieża - trzeba na nie patrzeć nie jako na "zbiór norm", ale myśleć o nich "pozytywnie". "One są właśnie tym, czego uczy nas mama" - dodał. "Mama nie uczy nigdy tego, co jest złe, ale tylko dobra, a Kościół czyni tak samo" - mówił Franciszek.

Zwracając się do Polaków pozdrowił uczestników pielgrzymki diecezji włocławskiej. We wtorek w rzymskiej bazylice św. Bartłomieja na Zatybrzu złożyli oni relikwie błogosławionych włocławskich męczenników II wojny światowej.
(PAP)


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto