Dowódca bazy lotniczej w Malborku odwołany

20-09-2013

Minister obrony Tomasz Siemoniak odwołał ze stanowiska w trybie natychmiastowym dowódcę 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku - poinformował w czwartek PAP rzecznik MON Jacek Sońta.

Podziel się ze znajomymi
siemoniak
siemoniak | Ryszard Hołubowicz, licencja GNU
Minister obrony Tomasz Siemoniak odwołał ze stanowiska w trybie natychmiastowym dowódcę 22. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Malborku - poinformował w czwartek PAP rzecznik MON Jacek Sońta.

W środę Wojskowa Prokuratura Okręgowa w Poznaniu postawiła sześciu osobom - wojskowym i cywilom - zarzuty związane z ustawianiem przetargów na ochronę lotniska w Malborku (Pomorskie). W czwartek zarzuty postawiono kolejnym dwóm osobom, wobec pięciu prokuratura wystąpiła o areszt.

Oprócz ustawiania przetargów, zarzuty dotyczą działania w zorganizowanej grupie przestępczej, nadużycia uprawnień oraz wyłudzenia pieniędzy na szkodę wojska. Osobom zatrzymanym pod zarzutami korupcji grozi do 10 lat więzienia.

Według informacji przekazanych PAP przez Komendę Wojewódzką Policji w Gdańsku członkowie grupy tak formułowali wymagania przetargu, by wygrała je konkretna firma. Dzięki temu zamówienie warte blisko 7 mln zł otrzymała firma, która nie spełniała odpowiednich standardów, przez co jednostka nie była odpowiednio chroniona.

Według policji przedstawiciele firmy mieli przekazywać korzyści majątkowe, a także zatrudniać w niej członków rodzin wojskowych odpowiedzialnych za nadzór nad firmą. Przez blisko dwa lata wojsko płaciło firmie za usługi, których ta de facto nie wykonywała lub wykonywała w znacznie ograniczonym zakresie - podała policja.

Policjanci i żołnierze Żandarmerii Wojskowej w środę weszli do bazy wojskowej na terenie Malborka, prywatnych mieszkań i obiektów firmowych. Przeszukali łącznie ponad 40 budynków. Zabezpieczyli dokumenty, komputery, dyski twarde i pamięci przenośne.

Śledczy badali sprawę zorganizowanej grupy przestępczej od ponad półtora roku. Według gdańskiej policji do grupy mogli należeć żołnierze i pracownicy cywilni odpowiedzialni za ochronę obiektów i informacji niejawnych w jednostce, jak również przedstawiciele firmy ochraniającej jednostkę.

Szef MON napisał w środę na Twitterze, że walka z korupcją w wojsku jest jednym z jego priorytetów, a "SKW, CBA i Żandarmeria mają pełne wsparcie dla twardych działań".

W Malborku stacjonują myśliwce MiG-29. (PAP)

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto