Stolik z historią

06-11-2013

Wyjątkowy eksponat trafił we wtorek do Muzeum Powstania Warszawskiego. To stolik-skrytka z dokumentami sporządzonymi przez ppłk. Mariana Drobika "Dzięcioła", szefa Wywiadu i Kontrwywiadu Armii Krajowej.

Podziel się ze znajomymi
www.wikipedia.pl
www.wikipedia.pl
Stolik został zakupiony na aukcji internetowej przez Piotra Bezię. Po dokonaniu transakcji, Bezia przypadkowo odkrył w meblu skrytkę z dokumentacją AK. To między innymi napisany na maszynie raport w sprawie stosunku Polski do Związku Sowieckiego (Memoriał Drobika), pismo przewodnie datowane na 8 listopada 1943, którego adresatem był płk Rzepecki, a także zdjęcie ppłk. Drobika i negatyw zdjęcia na szklanej płycie.

Po odkryciu znaleziska, kupiec zwrócił się z prośbą o identyfikację dokumentów. Przekazana dokumentacja znajduje się w bardzo dobrym stanie i wymaga jedynie lekkiej konserwacji, m.in. wyprasowania i odkwaszenia. Jak zapowiedziała Anna Grzechnik, główny konserwator MPW, po wykonaniu niezbędnych prac materiały będą eksponowane na stałej wystawie muzeum.

Ppłk Marian Drobik „Dzięcioł” był szefem Oddziału II (Wywiadu i Kontrwywiadu) KG AK w latach 1942-1943. Stał na stanowisku, że po wojnie Związek Sowiecki może okupować zajęte przez Armię Czerwoną polskie terytoria, dlatego też, aby odzyskać niepodległość kraju, dowództwo AK powinno pójść wobec Sowietów na daleko idące ustępstwa.

W grudniu 1943 r. ppłk. Drobika aresztowało Gestapo, po czym wywiozło go w nieznanym kierunku. Najprawdopodobniej Niemcy zamordowali go w 1944 r.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto