W niedzielę Pałac Prezydencki otwarty był dla zwiedzających

09-12-2013

Pałac Prezydencki po raz kolejny otworzył w niedzielę swoje podwoje dla zwiedzających. Duże zainteresowanie gości wzbudzała Sala Kolumnowa - największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie w Pałacu.

Podziel się ze znajomymi
Pałac Prezydencki
Pałac Prezydencki | Wikipedia
Osobom, które skorzystały z Dnia Otwartego w Pałacu udostępniono miejsca, w których prezydent pracuje i przyjmuje gości. Atrakcją dla zwiedzających były świąteczne dekoracje pałacowych sal i bożonarodzeniowe choinki, przy których chętnie się fotografowano.

Wiele osób do Pałacu zabrało dzieci. "Przyszłam tu z moją kilkunastoletnią córką, ponieważ ostatnio zakomunikowała mi, że chce zostać w przyszłości dyplomatą, politykiem lub politologiem. Bez względu na to, który zawód wybierze, zawsze warto zwiedzić tego typu miejsca jak miejsce urzędowania prezydenta kraju. Przy najbliższej okazji chcemy zwiedzić też Sejm" - powiedziała pani Anna.

Najwięcej emocji wśród gości wzbudzała Sala Kolumnowa - najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie w Pałacu Prezydenckim. Wszystkie uroczystości, w których bierze udział większa liczba osób odbywają się właśnie w tej sali. To tam prezydent powołuje i odwołuje członków rządu, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, najwyższe odznaczenia i ordery państwowe.

Sala Kolumnowa była też świadkiem ważnych wydarzeń z najnowszej historii Polski. To w niej w 1955 roku władze PRL, ZSRR i państw bloku komunistycznego podpisały Układ Warszawski. W 1989 roku w tej sali przedstawiciele rządu spotkali się przy okrągłym stole z przedstawicielami opozycji. 10 lat później, 12 marca 1999 roku tutaj podpisano akces Polski do NATO, a 23 lipca 2003 przystąpienie do Unii Europejskiej.

"Telewizja mocno wszystko wyolbrzymia, do tej pory wyobrażałem sobie Salę Kolumnową, jako wielką halę, a ona jest niemal kameralna" - dziwił się jeden ze zwiedzających.

Po Pałacu gości oprowadzał przewodnik, który opowiadał o historii Sali Kolumnowej, Sali Obrazowej, Sali Białej, Sali Niebieskiej i Sieni Wielkiej. Odwiedzającym Pałac Prezydencki pokazano też Salę Chorągwianą, którą zdobią repliki polskich chorągwi z różnych okresów historycznych - od Grunwaldu po Solidarność.

Można było też podziwiać Galerię Rogalińską, gdzie znajdują się dzieła malarzy z przełomu XIX i XX w., w tym prace Jacka Malczewskiego czy Olgi Boznańskiej. Można było także zwiedzić salę, w której prezentowane jest malarstwo Jerzego Nowosielskiego.
Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto