"Zapal Światło Wolności" - akcja IPN

09-12-2013

O uczczenie pamięci ofiar stanu wojennego poprzez zapalenie symbolicznej świeczki w 32. rocznicę jego wprowadzenia apeluje IPN.

Podziel się ze znajomymi
Świeczka
Świeczka | sxc.hu
Akcja "Zapal Światło Wolności" nawiązuje do gestów solidarności mieszkańców państw Zachodu z Polakami w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r.

Celem kampanii jest złożenie hołdu wszystkim ofiarom stanu wojennego - poległym w starciach z milicją, śmiertelnie pobitym na komisariatach, internowanym, osieroconym, zwolnionym z pracy, relegowanym z uczelni lub zmuszonym do emigracji z powodów politycznych.

"Chcemy przypomnieć, że był taki okres w polskiej historii, który nazywał się +stan wojenny+, i co on oznaczał - pozbawienie ludzi wolności na różne sposoby (...). Skutki stanu wojennego, formalnie zniesionego w 1983 r., były w Polsce widoczne do 1989 r." - powiedział dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN Andrzej Zawistowski.

W akcji "Zapal Światło Wolności" będzie mógł wziąć udział każdy - poprzez zapalenie o godz. 19.30 w dniu rocznicy świecy w oknie domu lub wirtualnie na stronie www.ipn.gov.pl. Symboliczne Światło Wolności pojawi się również na Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Tego dnia w oknie Belwederu świecę pamięci zapali prezydent Bronisław Komorowski - honorowy patron kampanii IPN - wraz z żoną Anną. W liście umieszczonym na stronie internetowej prezydenckiej kancelarii Komorowski zachęca wszystkich mieszkańców Polski, "aby w geście solidarności rozpalili ten płomień pamięci i nadziei w swoich domach".

"Wierzę, że ten gest będzie nie tylko wyrazem szacunku dla ofiar lat 80., lecz pozostanie także ważnym symbolem solidarności z tymi, którzy wciąż muszą zabiegać o swoją wolność" - napisał Komorowski.

Akcja "Zapal Światło Wolności", organizowana w tym roku po raz drugi, jest nawiązaniem do gestów solidarności, jakie wobec Polaków żyjących w stanie wojennym w Wigilię Bożego Narodzenia 1981 r. wykonywali mieszkańcy państw zachodnich.

Na znak jedności z rodakami w oknie Pałacu Apostolskiego świecę zapalił wówczas papież Jan Paweł II. Do takich samych gestów wzywał także prezydent USA Ronald Reagan, który w bożonarodzeniowym orędziu do narodu powiedział: "Polacy zostali zdradzeni przez własny rząd. Ci, którzy nimi rządzą, oraz ich totalitarni sojusznicy obawiają się wolności, którą Polacy tak bardzo umiłowali. (...) Niech płomień milionów świec w amerykańskich domach będzie świadectwem, że światła wolności nie uda się zgasić".

Oprócz akcji "Zapal Światło Wolności", w ramach obchodów 32. rocznicy wprowadzenia w Polsce stanu wojennego IPN przygotował wiele propozycji edukacyjnych.

13 grudnia ulicami Warszawy przejedzie zabytkowy autobus Ikarus 280. Podróżni będą mieli okazję poznać miejsca w stolicy związane ze stanem wojennym oraz usłyszeć piosenki opozycyjne z tego okresu. Przejazd autobusem będzie bezpłatny; początek trasy na przystanku przy placu Konstytucji.

Przed kościołem św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu będzie można obejrzeć wystawę plenerową "Ofiary stanu wojennego", która przedstawia sylwetki 56 osób represjonowanych przez władze komunistyczne. Otwarcie ekspozycji poprzedzi msza św. w intencji ofiar stanu wojennego.

Z związku z jego 32. rocznicą w stołecznym Teatrze Kamienica odbędzie się wieczór wspomnieniowy nawiązujący do działań artystycznych konspiracyjnego "Teatru domowego".

Instytut apeluje także o wyświetlanie 13 grudnia w szkołach filmu dokumentalnego "Próba generalna", opowiadającego o strajku w Wyższej Oficerskiej Szkole Pożarniczej w Warszawie i jego pacyfikacji 2 grudnia 1981 r.

Szczegółowe informacje o propozycjach przygotowanych przez oddziały IPN w całej Polsce są dostępne na stronie www.pamiec.pl/13grudnia.

Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto