Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!

10-07-2017

Roślina ta może powodować oparzenia II i III stopnia. Rozwija się szczególnie w czasie upalnych dni. Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!

Podziel się ze znajomymi
Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!
Uwaga na Barszcz Sosnowskiego!
Pojawił się na gdańskich Lipcach, ale dzięki szybkiej interwencji - został natychmiastowo usunięty. Straż Miejska ostrzega, by zwracać uwagę jakie rośliny mijamy na przykład skracając sobie drogę prze łąkę czy pole.

- Roślina jest bardzo charakterystyczna. Wystarczy raz zobaczyć ją na zdjęciu i myślę, że z rozpoznaniem nie będzie już problemu – wyjaśnia Radiu Plus Wojciech Siółkowski ze Straży Miejskiej w Gdańsku. I dodaje, że „jeśli zobaczymy jakąś inną roślinę podobną do Barszczu to zawsze lepiej zachować ostrożność i trzymać się od niej z daleka niż cierpieć przez poparzenia”.

Jak informuje Dorota Gwizdalska, inspektor ds. Ochrony Środowiska Straży Miejskiej w Gdańsku „strażnicy nie mają odpowiedniego sprzętu, by zajmować się barszczem. Informacje o stanowiskach tej rośliny na terenie miejskim przekazywane są do Działu Utrzymania Zieleni w Zarządzie Dróg i Zieleni. Barszczem, który rośnie na gruncie prywatnym, muszą zająć się właściciele nieruchomości”.

Barszcz Sosnowskiego stanowi też poważne zagrożenie dla zdrowia. Może powodować oparzenia II i III stopnia. Trzeba unikać z nim jakiegokolwiek kontaktu z olejkami eterycznymi wydzielanymi przez roślinę. W upalny dzień do barszczu nie wolno się nawet zbliżać.

Przypadki występowania barszczu Sosnowskiego w Gdańsku należy zgłaszać straży miejskiej na alarmowy numer 986 lub Dyżurnemu Inżynierowi Miasta (nr tel. 58 524 45 00). Każdy sygnał jest natychmiast sprawdzany.


Komentarze


Na antenie Radia Plus

Wybierz miasto