16 mln złotych na rewitalizację trzech parków

2017-04-21 10:07
Park Żeromskiego
Autor: Urząd Miasta

Budowa zbiorników wodnych, miejsc wypoczynku i rekreacji oraz uporządkowanie terenów zielonych - taki ma być efekt rewitalizacji Pola Mokotowskiego, Parku Żeromskiego oraz Ogrodów Kosmosu we Włochach. Wszystko za 16 mln zł - przedsięwzięcie zostanie dofinansowane w ramach funduszy unijnych.

Prace na obszarze ok. 75 ha potrwają do 2020 roku. Trzy parki objęte projektem będą przestrzeniami otwartymi, dostępnym dla wszystkich bezpłatnie i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. We wszystkich trzech parkach planowany jest m.in. montaż budek lęgowych dla ptaków i siedliska dla owadów.

W Parku Żeromskiego na Żoliborzu zostanie przede wszystkim wzmocniona skarpa, poddana renowacji będzie fontanna. W parku będą także nowe nasadzenia roślin. Popularne wśród warszawiaków Pole Mokotowskie stanie się przyjazną dla mieszkańców przestrzenią. Park rozszerzy się o teren dawnej bazy Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Pole Mokotowskie w pierwszej kolejności czekają wielkie porządki i dokładne sprzątanie. Potem założone zostaną nowe trawniki, powstaną m.in. zbiorniki wodne, place zabaw oraz ogrodzona strefa dla psów. Natomiast Ogrody Kosmosu w podwarszawskich Włochach w efekcie rewitalizacji mają być parkiem o naturalnym i dzikim charakterze. Odtworzona zostanie aleja kasztanowa. Park zyska ścieżki spacerowe, ogród wypoczynkowy oraz boisko.

Warszawa to w jednej czwartej tereny zielone na które składają się: lasy, parki, skwery oraz ogrody. Najwięcej jest lasów, rosną one na ponad 7 tys. ha, co stanowi ok. 15 proc. powierzchni miasta. Miasto zarządza też 76 parkami o powierzchni ponad 700 ha. Istotnym składnikiem zieleni miejskiej są też skwery i zieleńce. Jest ich w stolicy ok. 160 o powierzchni ponad 150 ha. W mieście mamy też rezerwaty przyrody: Las Kabacki, Las Natoliński i Skarpę Ursynowską. W bezpośrednim sąsiedztwie stolicy znajduje się też Kampinoski Park Narodowy oraz wchodzące w skład Mazowieckiego i Chojnowskiego Parku Krajobrazowego, Lasy Celestynowskie, Otwockie i Chojnowskie.