Będzie nadzwyczajna sesja Rady Warszawy

2023-03-02 9:42
Warszawa
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

To w sprawie tak zwanej afery śmieciowej. Została zwołana na jutro (3.03). Wnioskowali o to radni Prawa i Sprawiedliwości.

Klub radnych PiS o zwołanie nadzwyczajnej sesji do przewodniczącej Rady Warszawy wystąpił w poniedziałek w związku z zatrzymaniem przez CBA sekretarza miasta, byłego ministra skarbu w rządzie PO-PSL Włodzimierza Karpińskiego. Został on zatrzymany w śledztwie dotyczącym załatwiania kontraktów z Miejskim Przedsiębiorstwem Oczyszczania w Warszawie. Były minister był prezesem tej spółki w latach 2019-2021. W kwietniu 2021 roku wygrał konkurs na sekretarza miasta. Usłyszał zarzuty przyjęcia prawie 5 milionów złotych łapówki w związku z procedurą wyłaniania firm, które uczestniczą w procesie odbioru śmieci na terenie Warszawy. Grozi mu do 12 lat więzienia. Został tymczasowo aresztowany. Były minister nie przyznaje się do winy.

Przewodnicząca Malinowska-Grupińska potwierdziła , że nadzwyczajna sesja Rady Warszawy rozpocznie się jutro (3.03), o godz. 18 w Pałacu Kultury i Nauki. Szef warszawskiego klubu radnych PiS Dariusz Figura zapowiedział, że sesja będzie przebiegać zgodnie z ustalonym przez klub porządkiem obrad. Jak dodał, radni liczą, że Rafał Trzaskowski odpowie na wszelkie pytanie związane z tzw. aferą śmieciową. W porządku obrad radni PiS przewidzieli między innymi informację prezydenta stolicy w sprawie nieprawidłowości organizacji odbioru opadów komunalnych i ich konsekwencji dla warszawiaków, a także informację o obecnej sytuacji w MPO. Radni PiS oczekują także informacji Rafała Trzaskowskiego na temat zagrożeń korupcyjnych w Urzędzie Miasta i w spółkach miejskich oraz na temat tego, w jaki sposób miasto przeciwdziała tym zagrożeniom. Chcą też, aby przetargi organizowane w MPO na odbiór śmieci w latach 2020-2022 zostały skontrolowane przez działającą w radzie Komisję Rewizyjną. Proponują w tej sprawie projekt uchwały.

Karpiński został zatrzymany na polecenie śląskiego wydziału Prokuratury Krajowej w Katowicach w śledztwie, w ramach którego na początku lutego został zatrzymany między innymi były wiceminister skarbu Rafał Baniak. Baniak - który również nie przyznaje się do winy - usłyszał zarzuty kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz powoływania się na wpływy. Są one związane z ustawianiem kontraktów z warszawskim MPO wartych 600 milionów złotych. W tej sprawie łącznie podejrzanych jest 14 osób. Prezydent Warszawy poinformował wczoraj (1.03), że zawiesił Karpińskiego w pełnieniu obowiązków sekretarza miasta.