Dekoracje w cerkwi na Woli zostały zabytkami

2022-05-19 7:35
Cerkiew Świętego Jana Klimaka na Woli
Autor: Adrian Grycuk/Wikipedia

Wpisano je do rejestru wojewódzkiego konserwatora. Ochronę zyskały polichromie i dekoracje malarskie z 1954 roku. W rejestrze znalazła się także ikona Matki Bożej Oranty z 1979 roku autorstwa Jerzego Nowosielskiego.

Dekoracje mieszczą się w dolnej kondygnacji cerkwi Świętego Jana Klimaka przy Wolskiej 138/140. O wpis do rejestru wnioskowała sama parafia prawosławna. W roku 1954 ówczesny proboszcz parafii - ksiądz Jerzy Klinger powierzył artyście Jerzemu Nowosielskiemu opracowanie wystroju kaplicy pod wezwaniem proroka Eliasza i błogosławionego Hieronima ze Strydonu w dolnej kondygnacji świątyni. Została w tym czasie zrealizowana polichromia ściany prezbiterium.

Po powiększeniu w 1979 roku dolnej cerkwi, artysta wykonał także polichromię nawy. Malowidła ozdobiły łuk tęczowy oraz podłucza czterech arkad rozmieszczonych wokół centralnego przęsła nawy, ścianę zachodnią oraz północną oraz wnękę nawy po stronie południowej. Pokryły również ościeża i podłucza otworów wejściowych prowadzących do bocznych pomieszczeń zlokalizowanych w nawie tuż przed prezbiterium. W samym prezbiterium umieszczona jest ikona Matki Bożej Orantki oraz archaniołowie.

Jerzy Nowosielski był wybitnym profesor Akademii Krakowskiej i autorem projektów dekoracji wielu świątyń katolickich i prawosławnych. Artysta odbył nowicjat w greckokatolickim klasztorze od Lwowem, gdzie zgłębił sztukę pisania ikon.

Listen to "Freski Jerzego Nowosielskiego wpisane na listę zabytków" on Spreaker.