Dom Odbudowy Ukrainy zaczął działanie

2022-06-20 7:27
Dom Odbudowy Ukrainy
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Uruchomił go stołeczny ratusz. Wszystko po to, by pomóc w odtwarzaniu miast zniszczonych przez rosyjskie wojska u naszych wschodnich sąsiadów. Czym dokładnie zajmie się Dom?

Jak podkreśla stołeczny ratusz - Warszawa to miasto, które jak żadne inne wie, czym jest odbudowa wojennych zniszczeń. Dlatego powołała Dom Odbudowy Ukrainy, który będzie wspierał ukraińskie miasta. Chodzi o zabezpieczenie dziedzictwa, a w dalszej perspektywie odbudowę miast Ukrainy. Po pierwszej doraźnej pomocy materialnej, Warszawa uruchamia pakiet inicjatyw, które pomogą przygotować się do docelowej odbudowy zniszczonych zabytków.

Już w pierwszych dniach wojny Warszawa ruszyła ze zbiórką materiałów do ochrony ukraińskich zabytków. Zebrano ponad 500 koców gaśniczych, a także tkaniny niepalne, paczki taśm mocujących, płyty OSB i agregaty prądotwórcze oraz blisko 2 tysiące gaśnic. Dzięki materiałom nadesłanym z Polski zabezpieczone zostały zabytki we Lwowie, a worki na piasek zostały wykorzystane do ochrony pomników w Charkowie.

Do Domu Odbudowy Ukrainy wchodzą Polacy i Ukraińcy, którym na sercu leży nie tylko bieżąca ochrona niszczonego materialnego i niematerialnego dziedzictwa Ukrainy, ale także jego przyszłość. W „Domu” spotykają się samorządy polskie i ukraińskie, które zadbają o to, by pomoc trafiała dokładnie tam, gdzie jest potrzebna, czyli lokalnie. Na tę ideę składa się na nią pakiet inicjatyw, w tym: platforma wymiany informacji miast polskich i ukraińskich, zbiórka materiałów do zabezpieczenia zabytków, wsparcie Warszawy we wpisaniu ukraińskich miast na listę UNESCO, fundusz na rzecz odbudowy Ukrainy oraz prace nad planem odbudowy ukraińskiego dziedzictwa z ekspertami różnych dziedzin.

Stolica Polski już zorganizowała w ramach Domu Odbudowy Ukrainy za pośrednictwem Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków sieć kontaktów. W cyklicznych, zdalnych konsultacjach uczestniczą konserwatorzy z Charkowa, Chortycy, Czerniowców, Czernichowa, Dniepru, Kijowa, Lwowa, Łucka, Sum i Zaporoża. Z polskiej strony w spotkaniach oprócz stołecznego konserwatora zabytków wzięli udział także samorządowi konserwatorzy miejscy m.in. z: Będzina, Krakowa, Lublina, Łodzi, Olsztyna, Poznania, Raciborza, Rudy Śląskiej, Rzeszowa, Sopotu, Szczecina, Torunia i Żor. Za każdym razem włączają się także przedstawiciele powołanego przy Narodowym Instytucie Dziedzictwa Polish Support Center for Culture in Ukraine.

Warszawa, która prowadzi Sekretariat Organizacji Miast Światowego Dziedzictwa UNESCO (OWHC) na Europę Środkową i Wschodnią, zainicjowała współpracę miast członkowskich z miastami ukraińskimi UNESCO, a także tymi, które są na liście informacyjnej UNESCO. Stolica Polski oraz niektóre z miast OWHC pomogą miastom ukraińskim w przygotowaniu trzech wniosków o wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wnioski będą dotyczyć: Odessy, Czernichowa oraz Charkowa. Po wspólnym przygotowaniu wniosków zostaną one przesłane do ukraińskiego Ministerstwa Kultury, które jako strona jest partnerem w dyskusji z UNESCO.

Dom Odbudowy Ukrainy będzie też zbierał się środki na zabezpieczenie zabytków i odbudowę. W tym zostanie wykorzystany specjalny fundusz powołany przez Organizację Miast Światowego Dziedzictwa UNESCO. Aby pomoc była skuteczna i skierowana tam gdzie najbardziej jest potrzebna, Warszawa i Kraków (także miasto OWHC) są w stałym kontakcie z konserwatorami miast ukraińskich, którzy informują czego potrzebują i jakie działania ratownicze planują. W ramach Domu Odbudowy Ukrainy rozpoczną się także prace z ekspertami nad planem rekonstrukcji ukraińskich miast.