Elektryczne auta naładujemy na parkingu P+R na Młocinach

2017-12-22 8:23
stacje w Koszalinie
Autor: ZTM

Pierwsza strefa ładowania elektrycznych samochodów osobowych jest już na parking Parkuj i Jedź Metro Młociny. Uruchomiono tam cztery stanowiska do ładowania pojazdów elektrycznych, w tym jedno dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

Cztery stanowiska zasilane przez dwie stacje, a każda o mocy 2x22 kW, wyposażone są m.in. w gniazda Typ 2, panele LED do obsługi urządzeń oraz sygnalizację procesu ładowania i jego zakończenia. Stacje posiadają specjalne zabezpieczenia np: wyjęcie wtyczki, podłączenie wtyczki od innego pojazdu, wyłączenie procesu ładowania, które stanowią ochronę przed ingerencją osób nieuprawnionych,

Wnioski o zamontowanie ładowarek na parkingach P+R zgłaszali kierowcy parkujący tam swoje auta. Stołeczni radni jeszcze w grudniu uchwalili nowy regulamin parkingów P+R, który wprowadził specjalną Kartę Eko dla użytkowników pojazdów elektrycznych. Karta uprawnia kierowcę auta elektrycznego do pozostawiania samochodu na parkingach Parkuj i Jedź również w nocy oraz możliwość ich bezpłatnego doładowania. Strefa ładowania aut elektrycznych to przede wszystkim zachęta dla kierowców do zakupu samochodów zeroemisyjnych, bo to ma wpływ na poprawę jakości powietrza i zmniejszenie hałasu na stołecznych drogach. ZTM planuje uruchomienie kolejnych stref do ładowania osobowych samochodów elektrycznych ale terminy ich budowy uzależnione są od zapisów przyszłej Ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Warszawa ma już 14 parkingów P+R z których codziennie korzysta ponad 4200 kierowców samochodów oraz ponad 650 rowerzystów.