Europa Nostra 2017 dla Muzeum POLIN

2017-04-05 14:37
Europa Nostra 2017 dla Muzeum POLIN
Autor: materiały prasowe

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zostało laureatem najwyższego wyróżnienia w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego w Europie. Nagrodę Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego i Europa Nostra, muzeum otrzymało za realizację programu edukacyjnego "Żydowskie dziedzictwo kulturowe".

Komisja Europejska i Europa Nostra po raz pierwszy w historii przyznali wyróżnienie w kategorii "Edukacja, szkolenia i podnoszenie świadomości". Jury, które składa się z niezależnych ekspertów

przeanalizowało 202 aplikacje, złożone przez organizacje i instytucje kultury z 39 krajów z całej Europy. Opiniując polską placówkę, jury uzasadniało, że "Muzeum, pragnąc edukować i chronić pamięć o społeczności żydowskiej, […] stworzyło bezpieczną przystań, w której kwitnie dialog międzykulturowy". Oprócz Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, nagrodę za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony, badań, aktywnej działalności, edukacji, szkoleń i podnoszenia świadomości dotyczącej dziedzictwa kulturowego otrzymało 29 laureatów z 18 państw.

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN oraz pozostali laureaci Nagrody Unii Europejskiej dla Dziedzictwa Kulturowego / Europa Nostra 2017 zostaną uhonorowani podczas prestiżowej ceremonii współorganizowanej przez Komisarza Unii Europejskiej Tibora Navracsicsa i Maestro Plácido Domingo, która odbędzie się 15 maja w kościele św. Michała w Turku. Udział w ceremonii rozdania nagród wezmą wysokiej rangi przedstawiciele instytucji Unii Europejskiej, kraju gospodarza i innych państw członkowskich oraz specjaliści w obszarze dziedzictwa, wolontariusze i sympatycy z całej Europy.

Teraz online będzie trwało głosowanie na Nagrodę Publiczności - Public Choice Award. Głosujący mają szansę na wygranie wycieczki dla dwóch osób do Finlandii i udział w charakterze gościa specjalnego w ceremonii rozdania nagród. W trakcie ceremonii wręczenia wyróżnień - 15 maja - w Turku.zostanie ogłoszonych siedmiu laureatów Grand Prix, którzy otrzymają nagrodę w wysokości 10 000 euro oraz zwycięzca Nagrody Publiczności.