Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie

2017-12-13 8:21
Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym w Warszawie
Autor: Muzeum Narodowe w Warszawie

Ponad 25 tys. przedmiotów – od mebli, przez szkło i ceramikę, tkaniny i odzież, po biżuterię, sprzęt AGD i zabawki – zgromadził Ośrodek Wzornictwa Nowoczesnego Muzeum Narodowego. Wystawa będzie dostępna dla publiczności od 15 grudnia.

Gramofon Bambino, porcelana i tkaniny z lat 50. i 60, XX wieku, krzesło według projektu Stanisława Witkiewicza, klocki z obrazkami Zofii Stryjeńskiej m.in. te eksponaty można będzie obejrzeć od piątku (15.12) w Muzeum Narodowym w Warszawie w Galerii Wzornictwa Polskiego. W liczącej 25 tysięcy przedmiotów kolekcji polskiego designu zaprezentowano około 600 obiektów, a wszystko prawie na 300 metrach kwadratowych powierzchni. Przestrzeń wystawy została tak zaaranżowana, aby ukazać w porządku chronologicznym najważniejsze zjawiska polskiego wzornictwa, począwszy od lat 1890–1918, kiedy próbowano określić styl narodowy, jako zwornik państwa polskiego. Symbolicznym eksponatem jest tu krzesło zaprojektowane przez Stanisława Witkiewicza w stylu zakopiańskim. W tym stylu wymyślonym i kształtowanym przez Witkiewicza budowano domy i projektowano przedmioty użytkowe: meble, tkaniny, stroje, wyroby ze srebra czy serwisy porcelanowe.

Z uwagi na szczupłość miejsca i bogactwo zbiorów będzie to galeria stała - niestała. Organizatorzy co jakiś czas podmieniać ekspozycję tak, aby publiczność mogła poznać jak największą liczbę obiektów z całości zbiorów. "Intencją organizatorów ekspozycji było chronologiczne ukazanie historii wzornictwa polskiego, najważniejszych osiągnięć polskich projektantów od początków XX wieku po dziś" - mówi nna Maga, jedna z kuratorek galerii. Ekspozycja obejmuje obiekty z początku XX wieku, z czasów międzywojnia oraz okresu powojennego, z czasu odbudowy, socrealizmu, po odwilż i poodwilżową nowoczesność, czyli najbardziej dynamiczne lata polskiego wzornictwa, na współczesnym designie. Największa część zbiorów - 283 obiekty - pochodzi ze zbiorów Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, które przekazała Muzeum Narodowemu w 1978 r. ówczesna dyrektor Instytutu Wzornictwa Przemysłowego Wanda Telakowska. Około 190 obiektów trafiło do muzeum w formie darów od 45 prywatnych osób, 22 firm oraz od samych artystów. Nieznaczną część stanowią depozyty. Galeria Wzornictwa Polskiego w Muzeum Narodowym będzie dostępna dla publiczności od piątku (15.12).