Główne uroczystości Triduum Paschalnego w Warszawie

2017-04-13 9:19
Główne uroczystości Triduum Paschalnego w Warszawie
Autor: Archidiecezja Warszawska

Rozpoczęło się Triduum Paschalne. Główne uroczystości odbędą się w Archikatedrze Św. Jana Chrzciciela. Przewodniczyć im będzie Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz.

W Wielki Czwartek (14.04) w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela o godz. 10.00

Kardynał Kazimierz Nycz będzie przewodniczył Mszy Św. z poświęceniem Krzyżma świętego. Podczas Mszy kapłani pracujący w archidiecezji warszawskiej odnowią swoje przyrzeczenia kapłańskie, ponieważ Wielki Czwartek to dzień ustanowienia Eucharystii i szczególne święto kapłanów. Wieczornej Mszy Św. Wieczerzy Pańskiej, Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz będzie przewodniczył o godz. 18.00. W Wielki Piątek (14.04) o godz. 7.00, Kardynał Kazimierz Nycz w Bazylice Archikatedralnej rozpocznie się liturgię Ciemnej Jutrzni, a centralne uroczystości Męki Pańskiej w Wielki Piątek rozpoczną się w Archikatedrze o godz. 17.00. Następnie o godz. 20.00 po raz 23 ulicami Warszawy przejdzie Droga Krzyżowa. Krzyż będą nieśli przedstawiciele różnych stołecznych środowisk m.in: straży miejskiej, policji, kolei mazowieckich, straży pożarnej oraz wspólnot neokatechumenalnych. Droga Krzyżowa wyruszy spod Kościoła Akademickiego Św. Anny i przejdzie Krakowskim Przedmieściem, Miodową, Senatorską na pl. Teatralny i pl. Piłsudskiego, a następnie przez ul. Tokarzewskiego-Karaszewicza na Krakowskie Przedmieście. Trasa Drogi Krzyżowej zakończy się pod Kościołem Św. Anny, gdzie na zakończenie słowo pasterskie wygłosi Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz. Następnie krzyż zostanie wniesiony do kościoła na krótką adorację.

W Wielką Sobotę (15.04) liturgia Wigilii Paschalnej rozpocznie się o godz. 20.00 w Archikatedrze Warszawskiej. Uroczystości będzie przewodniczył Kardynał Kazimierz Nycz. O wyjątkową oprawę Mszy św. w tym roku troszczą się klerycy warszawskiego seminarium duchownego. Liturgia będzie uwieńczona procesją rezurekcyjną ulicami Starego Miasta.

Na uroczystości w Wielki Czwartek zaprasza Metropolita Warszawski Kardynał Kazimierz Nycz