Interwencja rzecznika Praw dziecka w sprawie oddziału chirurgii dziecięcej w Szpitalu Bielańskim

2016-12-22 13:27 Marta Komorowska
Szpital Bielański w Warszawie
Autor: fot. Szpital Bielański w Warszawie

Rzecznik Praw Dziecka Marek Michalak w liście do Prezydent Warszawy poinformował, że zamknięcie jednostki pogorszy opiekę zdrowotną nad małymi pacjentami w stolicy. Oddział ma w nowym roku zostać przeniesiony do szpitala przy ul. Kopernika.

Zamknięcie chirurgii dziecięcej w Szpitalu Bielańskim pogorszy opiekę nad małymi pacjentami w tej części stolicy - alarmuje Rzecznik Praw Dziecka. Marek Michalak w liście do Prezydent Warszawy prosi o informacje, czy na temat proponowanych zmian wypowiedzieli się już eksperci. Miejsce zwolnione przez chirurgię dziecięcą pozwoli między innymi na stworzenie bardzo potrzebnej sali pooperacyjnej - mówi dyrektor Szpitala Bielańskiego, Dorota Gałczyńska-Zych Rzecznik zwrócił też uwagę, że oddział jest jedyną taką jednostką w północnej części powiatu warszawskiego, a dodatkowo działa w szpitalu z oddziałem pediatrycznym. Z pierwszej pomocy medycznej w tym szpitalu korzystają nie tylko mieszkańcy Bielan, ale także Białołęki, Bemowa oraz gmin okolicznych: Jabłonny, Serocka, Legionowa, Sochaczewa czy nawet Grodziska Mazowieckiego.

Odział chirurgii dziecięcej Szpitala Bielańskiego początkowo miał być zlikwidowany. Ostatnią decyzją władz dyrekcji szpitala oraz Ratusza, oddział ma być przeniesiony do Szpitala przy ul. Kopernika. Decyzja wynika z tego, że oddział z 19 łóżkami zapełniony jest w tylko w 50 procentach, a zabiegi wykonywane są zaledwie u co drugiego małego pacjenta. Dyrekcja placówki zdecydowała o połączeniu go z tym samym oddziałem szpitala przy ulicy Kopernika.