IPN wznawia prace na tzw. "Łączce"

2017-04-18 10:55
Prace IPN na tzw. Łączce
Autor: IPN

Instytut Pamięci Narodowej wznowi we wtorek (18.04) ostatni etap prac na tzw. "Łączce" na Wojskowych Powązkach. W latach 40. i 50. komuniści potajemnie grzebali tam żołnierzy i działaczy podziemia niepodległościowego.

Na Wojskowych Powązkach na tzw. "Łączce", rusza ostatni etap prac archeologiczno-ekshumacyjnych. Do odnalezienia pozostały szczątki należące do około 100 osób. Specjaliści Instytutu Pamięci Narodowej mają nadzieję na odnalezienie szczątków Rotmistrza Witolda Pileckiego, generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila" czy pułkownika Łukasza Cieplińskiego "Pługa". Kwatera "Ł" to obszar na skraju Wojskowych Powązek, gdzie komuniści wrzucali do dołów śmierci zamordowanych więźniów katowni przy Rakowieckiej. Eksperci do końca czerwca, będą przeszukiwać dwie kwatery. "To jest duży i trudny teren. To będzie trudna praca. Wiemy, że czeka nas rozbiórka wielu kwater wybetonowanych" - zapowiada Anna Szeląg, wicedyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN-i dodaje, że niezbędne będzie też przesiewanie terenu, by mieć całkowitą pewność, że żadne ludzkie szczątki nie pozostaną w ziemi.

Profesor Krzysztof Szwagrzyk - wiceszef IPN, który kieruje pracami na Wojskowych Powązkach, wyjaśnia, że poszukiwania będą prowadzone na terenie, na którym do niedawna znajdowały się współczesne nagrobki, przykrywające bezimienne, zbiorowe groby. Dopiero w grudniu ubiegłego ostatnie groby, które były dotychczas na Łączce zostały przeniesione w inne miejsce. To spowodowało, że teren jest w całości dostępny dla archeologów z IPN. Dlatego istnieje możliwość, że poszukiwane szczątki mogą być w złym stanie. Podczas ostatniego etapu prac, który odbywał się jesienią na "Łączce" ekipa Instytutu odnalazła szczątki należące do co najmniej kilkunastu osób. Podjęte fragmenty szkieletów były w złym stanie, gdyż część z nich została zniszczona przez koparki w latach 80-tych, przy budowie nowych nagrobków. Od lipca 2012 roku, czyli rozpoczęcia pierwszego etapu prac na "Łączce", odnaleziono tam szczątki należące do ponad 200 osób. Wśród nich zidentyfikowano około 40 bohaterów m.in. słynnych dowódców oddziałów AK - majorów Hieronima Dekutowskiego "Zaporę", Bolesława Kontryma "Żmudzina" i Zygmunta Szendzielarza Łupaszkę.