Jedna z dróg startowych na Lotnisku Chopina - zamknięta

2022-10-17 7:50
Lotnisko Chopina
Autor: fot. Wikipedia

Tak jest od ubiegłego tygodnia. Starty i lądowania odbywają się tylko nad Włochami, Bemowem, Ochotą i Piaseczne. Powodami zamknięcia są: modernizacja i przeglądy techniczne drogi.

Lotnisko Chopina ma dwie drogi startowe: dłuższą o długości ok. 3700 metrów oraz krótszą o długości 2800 metrów. Ta ostatnia właśnie przechodzi modernizację i przeglądy. Jak poinformował port lotniczy - w dniach 12-26 października wszystkie operacje na Lotnisku Chopina będą odbywały się w osi Włochy, Bemowo, Ochota, Piaseczno.Jak podał port, powodem zamknięcia jest modernizacja i przeglądy techniczne drogi startowej nr 1 (11-29).

W tym czasie, lotnisko wymieni lampy na zestawy energooszczędne, które dzięki lepszym parametrom świetlnym mają poprawić bezpieczeństwo operacji lotniczych. Ponadto, zainstalowane zostaną nowe lampy na odcinkach dróg kołowania, po których samoloty zjeżdżają z pasa po lądowaniu. Ma to poprawić ich widoczność, co jest szczególnie istotne np. podczas mgieł lub znaczących opadów śniegu. Podczas wyłączenia drogi startowej nastąpi gruntowny przegląd techniczny pasa oraz wymieniona zostanie warstwa ścieralna nawierzchni na powierzchni 4600 metrów kwadratowych. Jest to standardowy proces związany z jej zużyciem, który odbywa się na lotniskach regularnie.