Już ponad 60 tysięcy Ukraińców ma pracę w stolicy

2022-10-18 6:21
Dokumenty
Autor: fot. freeimages.com

Poinformował o tym stołeczny ratusz. Tylko dzięki akcji "Pracodawcy, pomóżmy uchodźcom" udało się pozyskać ponad 5,5 tysiąca ofert. W szukaniu zatrudnienia pomaga stołeczny Urząd Pracy.

Od początku działań wojennych Urząd Pracy pod hasłem "Pracodawcy, pomóżmy uchodźcom z Ukrainy" prowadzi akcję poszukiwania miejsc pracy. Tylko dzięki temu udało się pozyskać ponad 5,5 tysiąca ofert. Na platformie praca.gov.pl przygotowano zaś największą w kraju bazę ofert pracy tłumaczonych na język ukraiński oraz specjalną aplikację, z ukraińską i angielską wersją językową, pozwalającą cudzoziemcom poszukiwać pracy w Polsce.

Według oficjalnych danych od 15 marca do 13 października do Urzędu Pracy w Warszawie wpłynęły 62 193 powiadomienia od przedsiębiorców o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Ukrainy. Poszukujący pracy uchodźcy, by przejrzeć oferty, poznać możliwości szkoleniowe i sytuację na lokalnym rynku pracy, mogą się też zarejestrować w punkcie obsługi przy Marszałkowska 77/79. Od początku funkcjonowania informację o możliwości zatrudnienia, szkolenia i innych usługach otrzymały blisko 24 tysięcy osób.

Wciąż to znajomość języka polskiego jest bardzo ważnym warunkiem przy ubieganiu się o pracę. Dlatego organizowane są intensywne kursy języka, na różnych poziomach znajomości. Przeszkolono już ponad 700 osób, kolejne 300 jest w trakcie szkoleń, planowane są kolejne grupy. Nauka jest możliwa dzięki środkom z Funduszu Pracy oraz współpracy z organizacjami pozarządowymi, które realizują szkolenia.