Komunikacja i drogi na Wszystkich Świętych

2022-10-26 6:53
Mapa dodatkowej komunikacji na cmentarze 2022
Autor: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował już jak będzie wyglądała organizacja Warszawskiego Transportu Publicznego. We wtorek 1 listopada wyjadą na trasy dodatkowe 22 cmentarne linie autobusowe i 3 linie tramwajowe. Będą również wzmocnione linie regularne.

Także w poniedziałek, 31 października część linii cmentarnych będzie już na ulicach Warszawy kursowała. Jak co roku - miasto zachęca, aby odstawić samochody i odwiedzić stołeczne nekropolie przy wsparciu komunikacji miejskiej. Kursy na liniach cmentarnych zaplanowano dniach 29, 30 i 31 października oraz 2 listopada między godziną 9 a 17, natomiast 1 listopada między 7 a 19. Wyjątkiem są linie C11, C12 i C90, które dowożą pasażerów w okolice Cmentarza Powązkowskiego. Wiele osób wybiera się tam na spacer już po zachodzie słońca, po odwiedzeniu rodzinnych grobów w innych rejonach Warszawy.

1 listopada na ulice Warszawy wyjedzie blisko 1,4 tys. autobusów i w ruchu będzie 300 tramwajów. Częściej 1 listopada kursować będzie metro, które w okresie największego zainteresowania przejazdami odjeżdżać będzie co 2 minuty i 50 sekund na linii pierwszej i co 3 minuty na linii drugiej. Nad bezpieczeństwem i sprawnym przemieszczaniem się komunikacji miejskiej będzie czuwało blisko 120 pracowników nadzorujących i koordynujących przebieg linii a także 50 informatorów. W porównaniu z rokiem 2021 w Święto Zmarłych na ulice wyjedzie około 100 autobusów mniej.

W tym roku organizację ruchu wokół cmentarzy można podzielić na dwie części: organizację w weekend i poniedziałek przed świętami i w dniu 1 listopada" - powiedział Dombi. Zaznaczył, że w tym roku zdecydowali się na mniejszy zakaz zamknięć w ostatni październikowy weekend. W okolicy cmentarza Bródnowskiego, w weekend oraz poniedziałek zamknięta dla ruchu kołowego zostanie ulica Św. Wincentego. Będą nią mogły jeździć tylko autobusy komunikacji miejskiej. Zamknięty zostanie fragment ulicy Kołowej i Gościeradowskiej. Analogicznie w okolicy Cmentarza Północnego - ulica Wólczyńska od ronda do ulicy Palisadowej będzie dostępna tylko do autobusów komunikacji miejskiej. Nie będzie większych zmiana w rejonie Cmentarza Powązkowskiego w te dni poza wyłączeniem na potrzeby ruchu autobusowego parkingu przy Cmentarzu Wojskowym.

Z kolei we wtorek 1 listopada wszystkie ulice wokół cmentarza Bródnowskiego zostaną zamknięte dla pojazdów indywidualnych. Częściowo zostaną przeznaczone dla komunikacji miejskiej, a częściowo dla ruchu pieszych i dla handlu okolicznościowego. Dotyczy to ulic: Św. Wincentego, Odrowąża i Matki Teresy z Kalkuty. W okolicy Cmentarza Północnego zamknięta będzie ulica Wólczyńska już na odcinku od Alei Reymonta aż do cmentarza, razem w fragmentem ulicy Wóycickiego. Będą to ulice przeznaczone tylko dla autobusów. Z kolei w okolicy Cmentarza Powązkowskiego ulica Powązkowska zostanie wyłączona z ruchu dla pojazdów indywidualnych. Z wyłączeniem krótkiego fragmentu nad torami, gdzie będzie można się przedostać z Żoliborza na tyły starego cmentarza Powązkowskiego. Wyłączona z ruchu zostanie też zachodnia jezdnia ulicy Okopowej, gdzie odbywać się będzie tylko ruch autobusowy.