Konserwator zabytków Lwowa dziękuje Warszawie za pomoc

2022-05-27 6:32
Wizyta lwowskiej konserwator zabytków w Warszawie
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

W stolicy gości główna konserwator Lwowa pani Lilia Onyszczenko. Opowiada jak na miejscu wygląda ochrona zabytków i o wielkiej pomocy jaką miasto otrzymało od Warszawy

Tuż po wybuchu wojny z Warszawy do Lwowa wyruszyły 3 tiry z materiałami do ochrony zabytków. Głównie były to gaśnice, worki na piasek i płyty do zabezpieczanie okien.

Lilia Onyszczenko główna konserwator Lwowa gości w Warszawie na zaproszenie stołecznego konserwatora zabytków Michała Krasuckiego. Podczas spotkania podkreśliła wdzięczność za otrzymaną pomoc. - Pracowaliśmy dzień i noc. Dzięki pomocy wolontariuszy udało się zabezpieczyć główne zabytki. Część z nich została zdemontowana. Teraz skupiamy się na dokumentowaniu i skanowaniu 3D. - Przyznaje Onyszczenko. Ta nowoczesna technologia pozwala na skanowanie rzeźb a nawet całych kaplic. Tak, że w przypadku zniszczenia będzie możliwa ich odbudowa.

Oprócz skanowania na miejscu rozpoczynają się szkolenia ochrony przeciwpożarowej Tak żeby móc jak najpewniej wykorzystać otrzymany sprzęt.

Posłuchaj więcej w materiale Marty Komorowskiej

Listen to "Spotkanie z konserwator Lwowa - Lilią Onyszczenko" on Spreaker.