Miasto w końcu otworzy parking P+R na Żeraniu

2022-02-25 8:02
Parkuj i Jedź
Autor: Źródło: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Kierowcy będą mogli skorzystać z niego od poniedziałku (28.02). Miejsca postojowe wybudowany przy przystanku kolejowym. Skorzystają także rowerzyści.

To już 16. parking „Parkuj i Jedź” w Warszawie. Zarazem to pierwszy tego typu obiekt na Białołęce. Został wybudowany przy przystanku kolejowym Warszawa Żerań, w rejonie skrzyżowania ulic Płochocińskiej i Marywilskiej. Do dyspozycji kierowców będzie tam 235 miejsc postojowych, w tym 9 dla osób z niepełnosprawnościami. Rowerzyści będą mogli zostawić pod wiatami niemal 140 rowerów.

Przygotowano także pięć miejsc dla osób współdzielących podróże oraz trzy miejsca „Kiss and Ride”, gdzie można szybko i bezpiecznie wysadzić podwożoną osobę. Na parkingu są także dwa stanowiska do ładowania samochodów elektrycznych i dla rowerów elektrycznych. Na terenie obiektu znajduje się 260 drzew oraz liczne krzewy. Zainstalowano panele fotowoltaiczne i banki energii.

Użytkownicy nowego parkingu w przyszłości będą korzystali z bezobsługowego systemu pobierania opłat – urządzenia zostaną zainstalowane w najbliższych tygodniach. System będzie bazował na odczytach tablic rejestracyjnych. Przy wjeździe, po sczytaniu numeru z tablicy, szlaban się podniesie i kierowca wjedzie na parking. Przed wyjazdem, w kasie parkingowej kierowca poda numer rejestracyjny samochodu oraz przedstawi aktywny bilet ZTM lub Warszawską Kartę Miejską. W przypadku braku dokumentu uprawniającego do zwolnienia z opłaty, kasa parkingowa naliczy ją i pobierze. Po dokonaniu formalności szlaban podniesie się automatycznie.