Minął rok od beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia i matki Elżbiety Róży Czackiej

2022-09-12 9:14
Archidiecezja Warszawska
Autor: brak danych

Uroczystość była 12 września 2021 roku w Świątyni Opatrzności Bożej w Warszawie. Wzięło w niej udział ponad 7 tysięcy osób. W tej liczbie nie ma jednak uczestniczących w internetowych i medialnych transmisjach.

Msze Święte dziękczynne za beatyfikację obu postaci zostaną odprawione dziś w Świątyni Opatrzności Bożej o godzinie 18:00 i w archikatedrze Świętego Jana Chrzciciela o godzinie 19.00. "Nowi błogosławieni - kard. Wyszyński i Matka Czacka - otrzymali od polskiego narodu "nieocenione dobro wiary oraz żywotność wielowiekowej tradycji miłości do Boga (...) Ofiarowali w zamian życiowe przekonanie o prymacie Boga, które zdolne jest przywrócić człowiekowi na nowo jego godność. Przekazali świadectwo życia wiernego Ewangelii, za wszelką cenę. Pozostawili wzór służby konkretnemu potrzebującemu człowiekowi, również wówczas, kiedy nikt się nim nie zajmuje i wydaje się, że zwycięża obojętność" - powiedział przed rokiem w homilii wysłannik papieża Franciszka kard. Marcello Semeraro.

Liturgię koncelebrowali biskupi tworzący Konferencję Episkopatu Polski na czele z przewodniczącym abp. Stanisławem Gądeckim, prymasem Polski abp Wojciechem Polakiem oraz gospodarzem miejsca kard. Kazimierzem Nyczem. Wśród duchownych z zagranicy był m.in. metropolita lwowski abp Mieczysław Mokrzycki, kard. Dominik Duka z Czech, jak również jałmużnik papieski kard. Konrad Krajewski oraz kard. Stanisław Ryłko z Rzymu.

Zgodnie z decyzją papieża Franciszka - wspomnienie kard. Stefana Wyszyńskiego obchodzone jest 28 maja, zaś w przypadku matki Elżbiety Czackiej - 19 maja.