Most między Bulwarami a Pragą-Północ tańszy o prawie 60 milionów złotych

2021-10-18 8:47
Wizualizacja mostu
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Tyle miasto ma zaoszczędzić na wyborze wykonawcy tego zadania. Oferta zwycięskiej firmy jest dużo niższa od wstępnego kosztorysu. Ile będzie kosztowała budowa kontrowersyjnej przeprawy?

Firma Budimex zażyczyła sobie za wykonanie inwestycji blisko 121 milionów złotych. Miasto szacowało, że będzie to około 180 milionów. Oszczędność widoczna jest gołym okiem, ale nie wiadomo co wydarzy się podczas budowy. Ponieważ skala inwestycji jest bardzo duża, dłużej niż zwykle trwała analiza złożonych ofert. Zainteresowani nadsyłali też wiele pytań odnośnie budowy mostu, na które trzeba było odpowiedzieć.

Przeprawa pieszo-rowerowa połączy brzegi Wisły na wysokości ul. Karowej i Okrzei. To dla ratusza przedłużenie Nowego Centrum Warszawy. Most ma przybliżyć Pragę do centrum. Dzięki temu powstanie pieszy ciąg pomiędzy ulicą Ząbkowską a Powiślem i dalej Krakowskim Przedmieściem. Projekt przeprawy został ukończony na początku 2021 roku. Przygotowała go wyłoniona w międzynarodowym konkursie architektonicznym pracownia Schuessler-Plan Inżynierzy. Nowa konstrukcja będzie miała 452 metry długości. Tym samym będzie o 127 metrów dłuższa od londyńskiego Millennium Bridge. Szerokość konstrukcji wygiętej na kształt błyskawicy będzie zmienna i w najwęższym punkcie wyniesie 6,9 m, a nad nurtem rzeki rozszerzy się do 16,3 m. Piesi spacerem pokonają przeprawę w ciągu 6 minut, rowerzyści przejadą ją w 2 minuty.