Neon Dzielnicy Wisła na moście Świętokrzyskim

2017-12-07 7:15
Neon Dzielnicy Wisła na moście Świętokrzyskim
Autor: Urząd Miasta

Obchody Roku Rzeki Wisły zwieńczone zostaną szczególnym akcentem. W piątek (08.12) na moście Świętokrzyskim rozbłyśnie neon Dzielnicy Wisła. Ten oryginalny prezent dedykowany jest wszystkim mieszkańcom korzystającym z uroków królowej polskich rzek.

Neon umieszczony został po lewej stronie rzeki na północnej części mostu Świętokrzyskiego. Jego projekt odnosi się do popularnego motywu papierowej łódeczki, znaku rozpoznawczego kampanii Dzielnica Wisła oraz jej logo. W piątek (08.12) o godzinie 18.00 nastąpi oficjalne odpalenie neonu. Z tej okazji odbędą się występy artystyczne oraz wyjątkowe warsztaty z tworzenia neonów pod nazwą Witamy w Dzielnicy Wisła. W zajęciach prowadzonych przez animatorki z inicjatywy Tu było, tu stało mogą wziąć udział zarówno dzieci jak i dorośli, a poświęcone będą w całości procesowi projektowania i powstawiania neonów. Warsztaty odbędą się w dwóch turach, o godzinie 16.30 i 18.30, w przestrzeni pobliskiej kawiarni Powidoki w Muzeum na Wisłą – filii Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Nie zabraknie również poczęstunku oraz pamiątkowych, świecących upominków.

"To pierwsza tego typu animowana konstrukcja na moście" - mówi Robert Zydel, dyrektor stołecznego Biura Marketingu Miasta. Do stworzenia tej niepowtarzalnej, liczącej bez mała siedemnaście metrów długości, konstrukcji zużyto aż sto metrów tradycyjnych neonowych rurek. Neon ten wkrótce trwale wpisze się w krajobraz tego miejsca i stanie się kolejnym z symboli tworzonej przez mieszkańców stolicy Dzielnicy Wisła. W programie inauguracji rozświetlenia neonu, zaplanowane zostało także spotkanie z twórcami i inicjatorami powstania neonu. Wernisaż odbędzie się w bezpośrednim sąsiedztwie neonu pod mostem Świętokrzyskim. Udział w wydarzeniu jest otwarty i bezpłatny.

Rok Rzeki Wisły był dla stołecznego odcinka królowej polskich rzek bardzo intensywny. Mieszkańcy Warszawy od połowy sierpnia mogą już korzystać z całego ponad dwukilometrowego odcinka nowych bulwarów nad Wisłą. Do dyspozycji odwiedzających są m.in. pluskawisko, plaża, plac zabaw z figurami wiślanych ryb, trampoliny ukryte w nawierzchni, zielone pergole, a także punkty gastronomiczne, informacji turystycznej oraz toalety publiczne.Wkrótce promenada wydłuży się o kolejne dwieście metrów. Pod koniec września rozpoczęły się prace na odcinku od wysokości ul. Tamka do mostu Świętokrzyskiego.