NFZ wesprze szpitale na Mazowszu

2022-10-06 6:20
NFZ
Autor: nfz

Przekaże im dodatkowo 36,5 miliona złotych. Pieniądze trafią do 25 lecznic, które mają problem ze zbilansowaniem budżetu. Pieniądze będą wypłacana w transzach przez 10 miesięcy.

Środki te są różne w przypadku poszczególnych szpitali. Zależą od tego, jak była realna wartość wzrostu kontraktów w lipcu tego roku po zmianie wycen świadczeń dokonanej przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. W ramach tego narzędzia finansowego z 82 szpitali sieciowych w województwie mazowieckim 25 może liczyć na tego typu wsparcie. Okres 10 miesięcy, w którym szpitale będą zasilane środkami w ramach przygotowanego specjalnego mechanizmu finansowego, to czas, jaki placówki te będą miały na to, żeby dostosować swój profil funkcjonowania czy strukturę kosztów do tego, aby móc się bilansować z bieżących kontraktów realizowanych z NFZ.

Aneksy do podmiotów powinny trafić w najbliższych dniach. Pierwsza transza środków dla szpitali, zaplanowanych do czerwca 2023 roku pojawi się w październiku - w rozliczeniu za wrzesień tego roku. Jednocześnie placówki te w ciągu trzech miesięcy, od zmiany warunków finansowania, przygotują plan działania wskazujący główne kierunki, pozwalające wpływać na zrównoważenie ich kosztów i przychodów, aby mogły bilansować się w przyszłości. NFZ podkreśla, że plan działania szpitali zostanie opracowany w porozumieniu z organami założycielskimi i jego wojewódzkimi oddziałami, aby zapobiec pogarszaniu się finansów szpitali. Przygotowany plan powinien uwzględniać analizę ekonomiczną, organizacyjną i kadrową szpitala.