Nie będzie Metropolii Warszawskiej

2017-04-28 13:40
Warszawa
Autor: WawaLove.pl

Prawo i Sprawiedliwość wycofuje projekt dotyczący metropolii warszawskiej, jeszcze dziś (28.04) pismo w tej sprawie zostanie skierowane do marszałka Sejmu.

Poseł PiS Jacek Sasin, który był jednym z autorów projektu o metropolii warszawskiej, podkreślił, że w czasie konsultacji społecznych pojawiło się bardzo wiele pytań. Tydzień temu konsultacje się zakończyły. Dziś miały zostać podsumowane, ale zamiast tego ogłoszono, że projekt ustawy zostaje wycofany. Sasin jednocześnie podkreślił, że w przyszłości w dalszym ciągu powinna toczyć się dalsza dyskusja o kształcie metropolii. Najlepszą drogą byłaby droga budowania, czy stworzenia projektu rządowej ustawy w oparciu również o tę dyskusję i w oparciu o te uwagi mieszkańców, które zostały zgłoszone podczas zakończonych tydzień temu konsultacji. Wyniki rozmów z mieszkańcami zostaną przekazane do Narodowego Instytutu Samorządu Terytorialnego, żeby eksperci współpracujący z instytutem dokonali analizy uwag i informacji mieszkańców. PiS w dalszym ciągu uważa, że ustawa o metropolii warszawskiej jest potrzebna. W przyszłości powinien powstać dobry projekt, który będzie cieszył się powszechnym poparciem mieszkańców i wtedy taka ustawa mogłaby zafunkcjonować.

Projekt ustawy o ustroju miasta stołecznego Warszawy, trafił do Sejmu pod koniec stycznia. Pomysł zakładał, że stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, obejmującą ponad 30 gmin.Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa - obecne miasto stołeczne Warszawa - składająca się z 18 dzielnic. Planowana metropolia obejmowałaby obszar około 2/3 dawnego województwa warszawskiego. Propozycja wywołała duże kontrowersje i sprzeciw okolicznych gmin. W kilkunastu z nich zaplanowano referenda w tej sprawie. Pierwsze referendum, 26 marca, przeprowadziło Legionowo. Jego wynik okazał się miażdżący dla projektowanych przez PiS zmian - 94,2 procent mieszkańców miasta opowiedziało się przeciwko objęciu go metropolią warszawską. Frekwencja w głosowaniu wyniosła 46,7 procent. W lutym uchwałę w sprawie referendum podjęła też Rada Warszawy, jednak na początku marca unieważnił ją wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera. Stołeczna Rada odwołała się od tej decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Terminu ewentualnej rozprawy jeszcze nie ma. Dwie kolejne podwarszawskie gminy - Karczew i Pruszków - podjęły w czwartek (27.04) uchwały o organizacji referendów w sprawie metropolii warszawskiej. W sumie tego typu głosowania zaplanowało w 19 gminach.