Nowa organizacja ruchu na Lotnisku Chopina

2016-12-13 12:11 Marta Komorowska
Układ drogowy przed lotniskiem Chopina
Autor: fot. Lotnisko Chopina

Zmiany dotyczą ruchu na jezdniach przed halą odlotów. Pasażerowie przyjeżdżający na lotnisko prywatnym samochodem mają łatwiejszy dostęp do terminala dworca lotniczego, będzie też więcej miejsc parkingowych.

Samochody osobowe mogą wjeżdżać teraz na jezdnię A, która znajduje się najbliżej hali odlotów. Wcześniej ta część zarezerwowana była tylko dla taksówek. Prywatne pojazdy tak jak dotychczas, mogą korzystać także z jedni B. Na obu jezdniach wyznaczone są nowe miejsca postojowe. Zwiększyła się dzięki temu liczba miejsc do parkowania - ich łączna liczba przed terminalem wzrosła z 34 do 89.

Ruch przelotowy przed halą odlotów, umożliwiający wjazd i wyjazd, może odbywać się środkowym pasem jezdni. Samochody można zatrzymywać po obu stronach jezdni A, zarówno na prawym, jak i lewym pasie. Kierowcy powinni jednak pamiętać, że na jezdniach A i B obowiązuje zakaz postoju. Można jedynie chwilowo zatrzymać się w celu wysadzenia pasażera i jego bagażu. Zatrzymywać można się tylko na chwilę - zostawienie samochodu jest zabronione. Auta pozostawiane w tej strefie na czas dłuższy niż 1 minuta, będą odholowane na koszt właściciela pojazdu.

Zmiany mają na celu jak najlepsze wykorzystanie infrastruktury przed halą odlotów. Wprowadzone udogodnienia uwzględniają potrzeby pasażerów lotniska Chopina, a jednocześnie zachowują bezpieczeństwo i płynność ruchu. Pasażerowie mogą teraz wygodnie podjechać pod lotnisko, jednocześnie unikając korków i zatorów przed terminalem.

Już w styczniu na Lotnisku Chopina ruszy strefa "Kiss and Fly" - to ma być kolejne ułatwienie dla pasażerów przyjeżdżających swoimi autami. Przed terminalem utworzona zostanie tzw. strefa krótkiego postoju - łączny czas bezpłatnego przejazdu i postoju będzie wynosiła 10 minut.