Nowa uchwała antysmogowa dla Mazowsza weszła w życie

2022-05-18 8:17
Komin
Autor: fot. minka2507/Pixabay

Od października przyszłego roku w stolicy nie będzie można palić węglem. Zakaz dotyczy zarówno pieców, jak i kominków. Są jednak wyjątki.

Wyjątek stanowią instalacje spełniające wymogi tak zwanego ekoprojektu, których eksploatacja rozpoczęła się przed 1 czerwca 2022 roku oraz instalacje spełniające wymagania określone dla klasy 5, których eksploatacja rozpoczęła się przed 10 listopada 2017 roku. Ich właściciele mają możliwość palenia węglem do końca ich żywotności. Zgodnie z uchwałą: wszystkie nowo instalowane kotły na paliwa stałe muszą spełniać wymagania tak zwanego ekoprojektu, kominki muszą zostać do końca tego roku wymienione na takie, które spełniają te wymogi lub muszą zostać wyposażone w urządzenia ograniczające emisję pyłu, a do końca tego roku zlikwidowane mają zostać wszystkie „kopciuchy”, czyli przestarzałe piece na paliwa stałe.

Warszawa także prowadzi wymianę przestarzałych pieców na olej i paliwo stałe w lokalach komunalnych oraz wspiera finansowo mieszkańców w realizacji takiej inwestycji w lokalach prywatnych. Łącznie w latach 2017-2021 przy użyciu środków miejskich wymieniono ponad 4 tysiące kopciuchów. Wysokość wypłaconych w tym czasie dotacji dla mieszkańców przekroczyła 50 milionów złotych.