Od dziś utrudnienia na Placu Trzech Krzyży

2022-09-07 7:33
Organizacja ruchu na Placu Trzech Krzyży
Autor: Urząd Miasta Stołecznego Warszawy

Drogowcy zamkną wschodnią część placu. Kierowcy poruszać się będą jedną jezdnią w obu kierunkach. Inaczej pojadą niektóre autobusy.

Zarząd Dróg Miejskich zamknął wschodnią część placu Trzech Krzyży - jezdnię po stronie Instytutu Głuchoniemych. Wygrodzony będzie także teren wokół kościoła św.Aleksandra oraz parking po północnej stronie placu (trójkątny skwer). Ruch samochodowy został skierowany na drugą jezdnię - po stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Kierowcy będą nią jeździli w obu kierunkach. Wyłączony z ruchu został także fragment placu Trzech Krzyży pomiędzy Nowym Światem i Bracką.

Wyznaczony został lewoskręt, pozwalający kierowcom pojechać z Nowego Światu w ulicę Książęcą w dół. Drugi pas ulicy będzie prowadził na wprost. Wyjazd z Książęcej na plac możliwy będzie wyłącznie w prawo w Nowy Świat lub w lewo na plac w stronę Alej Ujazdowskich. Na Wiejskiej wprowadzony zostanie ruch dwukierunkowy pomiędzy Frascati a Wiejską. Na tym odcinku będzie obowiązywał też zakaz zatrzymywania się. Parkowanie zostanie dopuszczone wyłącznie na wyznaczonych do tego miejscach. Obowiązywać będzie nakaz skrętu z Wiejskiej w Prusa i z Prusa w Wiejską.Na Hożej, przy samym wjeździe na plac, wygrodzony zostanie prawy pas jezdni. Z drugiego będzie można skręcić wyłącznie w ul. Mokotowską. Kierowcy nie pojadą z pl. Trzech Krzyży w ul. Mokotowską ani w kierunku ul. Wiejskiej.

Piesi będą mogli swobodnie poruszać się dookoła placu. Większość chodników nie zostanie wygrodzona. Wyjątkiem będzie ten na trójkątnym skwerze. W konsekwencji zlikwidowane zostaną przejścia dla pieszych prowadzące do tego chodnika od strony ministerstwa i przy kościele. Pozostawione zostanie przejście w poprzek placu – na miejscu istniejącego. Drogowcy przez cały czas prac zapewnią także dojście do kościoła.

Utrudnienia czekają też pasażerów komunikacji miejskiej. Trasy zmienią autobusy linii 108, 109, 127, 155, 518 oraz N33, N83. Autobusy linii 108 nie będą podjeżdżały ulicą Książęcą do pl. Trzech Krzyży, tylko będą zaczynały i kończyły kursy na Kruczkowskiego na przystanku Książęca 02. Pojazdy linii 109, 155, 127, N33 i N83 w kierunkach: Torwar, Zajezdnia Woronicza, PKP Piaseczno i Browarna pojadą Al. Jerozolimskimi, Nowym Światem i ul. Książęcą. Autobusy linii 518 nie dojadą do pl. Trzech Krzyży tylko z Nowego Światu skręcą w Aleje Jerozolimskie, potem w ulicę Marszałkowską i zakończą trasę na przystanku Centrum 02. W kierunku Nowodwory do swojej trasy pojadą ulicą Marszałkowską i Świętokrzyską.

Drogowcy zakończą prace na wschodniej części placu w listopadzie. Potem przeniosą się z robotami na drugą, zachodnią stronę. Wszystkie prace zakończą się na początku 2023 roku.