Oddział chirurgii dziecięcej znika ze Szpitala Bielańskiego

2017-06-02 10:54
Nie zgodzili się na leczenie noworodka
Autor: fot. archiwum

Koniec oddziału chirurgii dziecięcej w Szpitalu Bielańskim. Rada Społeczna szpitala oficjalnie zagłosowała za przenosinami oddziału do placówki przy ulicy Kopernika. Zmiana ma wejść w życie w tym miesiącu.

Oddział chirurgii dziecięcej Szpitala Bielańskiego zostanie przeniesiony i połączony z tym samym oddziałem szpitala przy ulicy Kopernika. Decyzja wynika ze względów ekonomicznych. Do tej pory oddział chirurgii dziecięcej z 19 łóżkami zapełniony był w tylko w 50 procentach, a zabiegi wykonywane są zaledwie u co drugiego małego pacjenta. Urzędnicy podkreślają że Szpital dla Dzieci przy Kopernika w ostatnim czasie przeszedł wiele remontów i w placówce jest dzięki temu więcej miejsca dla małych pacjentów. Miasto zapewnia, że lekarze pracujący w Szpitalu Bielańskim mają zapewnione miejsca pracy w szpitalu przy ul. Kopernika, ale pielęgniarki mają zostać na Bielanach.

Pacjenci i okoliczni mieszkańcy sprzeciwiają się takiej decyzji. Zwracają uwagę na to, że dostęp do świadczeń będzie ograniczony dla północnej części miasta i wielu okolicznych gmin. Z pierwszej pomocy medycznej w tym szpitalu korzystają nie tylko mieszkańcy Bielan, ale także Białołęki, Bemowa oraz gmin okolicznych: Jabłonny, Serocka, Legionowa, Sochaczewa czy nawet Grodziska Mazowieckiego. Lekarze argumentują także swój sprzeciw tym, że wykonują około 1000 zabiegów operacyjnych rocznie, hospitalizują około 1600 pacjentów. A w Oddziale ratunkowym konsultują rocznie 13 tysięcy pacjentów chirurgicznych. Ratusz podkreśla, że Rada Społeczna szpitala podjęła dobrą decyzję, bo szpital przy ulicy Kopernika jest placówką specjalistyczną.

Oddział chirurgii dziecięcej w Szpitalu Bielańskim będzie przeniesiony na Kopernika w ciągu kilku tygodni. Na Bielanach w miejsce chirurgii dziecięcej powstanie oddział geriatryczny ale pozostaną specjalne dyżury dla małych pacjentów.