Odzyskane dzieła sztuki na muralu przy stacji metra Centrum

2022-10-18 7:26
Mural przy stacji metra Centrum
Autor: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Wszystko po to, by pokazać: obrazy, rzeźby, grafiki, obiekty rzemiosła artystycznego, a także okazy zoologiczne, które zniknęły z kolekcji warszawskich w wyniku II wojny światowej i zostały odzyskane w ostatnich latach. To dzięki staraniom resortu kultury. Malowidło nosi tytuł "Utracone/Odzyskane. Z kolekcji warszawskich".

Jak poinformował resort kultury na swojej stronie internetowej, przygotowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego mural prezentuje dzieła sztuki i obiekty muzealne przedstawione w nowoczesnej, atrakcyjnej dla szerokiej publiczności formie. Towarzyszy mu aplikacja, dzięki której po zeskanowaniu kodów QR z muralu, można zobaczyć w rozszerzonej rzeczywistości kolejne dzieła sztuki, a postaci i przedmioty z malowidła ożywają. Dzięki aplikacji można również wejść na stronę internetową MKiDN i zapoznać się z historią odzyskanych obiektów. Mural można oglądać do 4 grudnia.

Odnalezione obiekty to jednak wciąż ułamek tego, co Polska utraciła w wyniku II wojny światowej i grabieży polskich kolekcji publicznych, prywatnych i kościelnych przez niemieckich i sowieckich okupantów. Baza strat wojennych prowadzona w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego zawiera około 66 tysięcy rekordów, Polska zaś utraciła ponad 516 tysięcy dzieł sztuki.