Pasażerów wciąż przybywa

2020-02-21 6:33
Pasażerów wciąż przybywa
Autor: fot. Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie

Warszawski Transport Publiczny znów ze wzrostem. Ubiegły rok przyniósł ponad 1,2 miliarda przejazdów komunikacją w Stolicy. To o kilkanaście milionów więcej, niż w 2018.

W sumie przybyło prawie 18 milionów przejazdów komunikacją. Blisko połowa (49,84 procent) pasażerów wybrało autobusy. Na drugiej pozycji uplasowały się tramwaje, z które przewiozły 24,7 procent podróżnych. Podium uzupełnia metro, które jest kręgosłupem stołecznego transportu. Podziemna kolejka odpowiedzialna jest za nieco ponad 20 procent wszystkich przejazdów.

Liczbę pasażerów warszawski Zarząd Transportu Miejskiego szacuje wykorzystując dane dotyczące między innymi sprzedaży biletów, tak zwanych współczynników przesiadkowości lub liczby podróży w dobie, a także na podstawie wykonanej pracy przewozowej. Analitycy zakładają zakładają np., że na jednym bilecie 20-minutowym wykonywany jest jeden przejazd, na bilecie dobowym – średnio dwie podróże, a na bilecie 30-dniowym – średnio niecałe dwie podróże w dobie od poniedziałku do piątku. W obliczeniach uwzględniane są także dane dotyczące udziału w przewozach osób uprawnionych do bezpłatnych przejazdów i gapowiczów.