Pierwsze utrudnienia na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa

2022-08-16 9:15
Pierwsze utrudnienia na budowie trasy tramwajowej do Wilanowa
Autor: Tramwaje Warszawskie

Prace związane stricte z inwestycją zaczną się pod koniec sierpnia. Jednak wykonawca już zaczął wprowadzać zmiany na stołecznych ulicach. Gdzie trzeba spodziewać się utrudnień?

W trakcie budowy trasy do Wilanowa zmiany w organizacji ruchu będą na ulicach: Puławskiej, Spacerowej, Belwederskiej i Jana III Sobieskiego. Na początku obejmą obszar o długości około 3 kilometrów - od Puławskiej do skrzyżowania ulic Jana III Sobieskiego i Ludwiga van Beethovena. Ograniczenia ruchu samochodowego i zwężenia zostaną wprowadzone na Puławskiej w rejonie skrzyżowania z ulicami Goworka i Waryńskiego. Ruch będzie odbywał się tu, tak jak na Goworka, Spacerowej, Belwederskiej i Jana III Sobieskiego: jedną jezdnią w obu kierunkach. Priorytetowo będą potraktowane autobusy, które pojadą po wydzielonych buspasach na Puławskiej, Belwederskiej i Dolnej.

Wykonawca przygotowuje elementy, które pozwolą wdrożyć czasową organizację ruchu na okres zasadniczych prac. W pasie dzielącym jezdnie ulic Jana III Sobieskiego i Belwederskiej trzeba rozebrać stalowe bariery, wybudować tymczasowe przewiązki i zjazdy do posesji oraz przystanki. W trakcie tych robót wyłączone z ruchu będą lewe pasy obu jezdni na wysokości kładki dla pieszych przy Kostrzewskiego oraz van Beethovena, Hańczy, Chełmskiej i Sułkowickiej. Czasowo zamknięte zostanie także przejście dla pieszych przez Jana III Sobieskiego po południowej stronie skrzyżowania z Dolną i Chełmską.

Na ulicy Puławskiej tramwajarze wybudują przewiązkę przez pas dzielący. W czasie tych robót wyłączone z ruchu będą lewe pasy obu jezdni Puławskiej (wzdłuż torowiska tramwajowego) na wysokości ulic Willowej i Grażyny. Natomiast u zbiegu Puławskiej i Goworka konieczne jest poszerzenie jezdni. Prace będą prowadzone wzdłuż pasa dzielącego jezdnie oraz w rejonie wyspy. W tym czasie z Waryńskiego w lewo w Goworka będzie można skręcić z jednego pasa. Także jeden pas będą mieli do dyspozycji jadący z Goworka w lewo w Puławską.

Robotników będzie można zobaczyć także przy wyspie rozdzielającej jezdnie na skrzyżowaniu ulic: Belwederskiej, Gagarina i Spacerowej. Na czas budowy torowiska zostanie ona zlikwidowana. Dla potrzeb prac rozbiórkowych maszyny zajmą pasy przylegające do wyspy. W rezultacie kierowcy będą mieli jeden pas do jazdy prosto w Gagarina i jeden do skrętu w lewo do Wilanowa. Miejscowo zwężone o jeden pas będą także obie jezdnie Spacerowej.