Plac Trzech Krzyży będzie przebudowany

2022-05-19 6:23
Wizualizacja zmian na placu Trzech Krzyży
Autor: Zarząd Dróg Miejskich w Warszawie

Ogłoszono już przetarg na prace. To znane przez wszystkich warszawiaków miejsce nieco się zmieni. Pojawią się między innymi: trasa rowerowa i dodatkowe sygnalizatory dla pieszych.

Jak podał Zarząd Dróg Miejskich - w ostatnich latach na placu Trzech Krzyży wyremontowano chodniki oraz wymieniono oświetlenie. Wciąż jednak jezdnia jest w kiepskim stanie, rowerzyści nie mają miejsca tylko dla siebie a piesi przechodzą przez jezdnię w niekomfortowych warunkach. Dlatego drogowcy zdecydowali o przebudowie tego miejsca. Remont przejdzie nie tylko sam plac, ale także: fragmenty ulic dochodzących do niego, rondo de Gaulle’a oraz krótki odcinek ulicy Nowy Świat łączący te dwa punkty.

Zamontowane zostaną: sygnalizacja świetlna oraz azyle na przejściu dla pieszych na wysokości kościoła Świętego Aleksandra, po południowej stronie placu. Poprawi to bezpieczeństwo pieszych, którzy mają w tym miejscu do pokonania szerokie jezdnie. Obie zebry - przez trzy i cztery pasy ruchu, zostały ocenione kolejno na 1 i na 0 w audycie przejść dla pieszych. To jedne z najbardziej niebezpiecznych przejść w centrum miasta. Nową drogę zyskają też rowerzyści. Obecnie trasa rowerowa prowadząca aż z Wilanowa urywa się dokładnie przed placem Trzech Krzyży - u zbiegu z Alejami Ujazdowskimi. Sytuację poprawi nowa sieć dróg rowerowych oraz pasów rowerowych na jezdni.

Po wschodniej stronie placu, od Alej Ujazdowskich do ulicy Książęcej powstanie dwukierunkowa droga dla rowerów będąca naturalnym przedłużeniem trasy w Alejach. Na dalszym odcinku powstaną jednokierunkowe pasy rowerowe wyznaczone na jezdni i biegnące zgodnie z kierunkiem ruchu. W ten sposób rowerzyści pokonają fragment Nowego Światu oraz rondo de Gaulle’a. Pas rowerowy znajdzie się też po zachodniej stronie placu. Na wysokości ulicy Smolnej powstanie zaś krótki dwukierunkowy łącznik rowerowy. Takie łączniki, w formie dwukierunkowych dróg dla rowerów, powstaną też na południowym krańcu inwestycji. W ten sposób nowa trasa połączy się z ulicami: Wiejską oraz Mokotowską.

Na wysokości Instytutu Głuchoniemych powstanie nowy przystanek autobusowy, który zastąpi istniejące przystanki rozrzucone dziś po wschodniej stronie placu. W ten sposób znacznie poprawią się przesiadki – pasażerowie będą mogli odjechać z jednego wspólnego przystanku w kierunku północnym. Ponieważ plac jest zabytkowy, na wszystkie prace musiał wyrazić zgodę Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków. Na oferty w przetargu na przebudowę placu ZDM czeka do 2 czerwca. Wybrany wykonawca będzie miał 180 dni na realizację zadania.