Ponad 1700 projektów w budżecie obywatelskim

2023-02-08 8:52
Dokumenty
Autor: fot. freeimages.com

Wśród zgłoszonych propozycji jest: 196 projektów ogólnomiejskich i 1551 dotyczących dzielnic. Dane przekazał stołeczny ratusz. To już 10. edycja.

Ponad 50 procent wszystkich projektów wpłynęło ostatniego dnia. Najczęściej mieszkańcy swoimi propozycjami chcą poprawić jakość przestrzeni publicznej, na przykład: remont chodników, doświetlenie przejść dla pieszych, stojaki rowerowe. Na drugim miejscu wśród najchętniej wybieranych kategorii jest edukacja. Popularnością cieszą się również projekty w kategoriach: zieleń miejska oraz komunikacja publiczna i drogi.

Wśród zgłoszonych projektów są między innymi: 36 stanowisk z workami bokserskimi jako sposobu na walkę z lękami i obawami oraz wzmacnianie społeczności lokalnych, potrójna wietnamska brama prowadząca do targowiska przy ul. Bakalarskiej, łaźnie publiczne dostępne dla każdego bez opłat. Jest też propozycja sprzedania samochodów służbowych prezydenta Warszawy oraz zastępców - w miejsce aut zostaną zakupione rowery i riksze. Jeden z autorów proponuje wykorzystać leżące w kilku miejscach nieczynne tory tramwajowe i postawić na nich drezyny rowerowe.

Obecnie trwa ocena formalna zgłoszonych propozycji. W pierwszej kolejności urzędnicy sprawdzą, czy projekt został przyporządkowany do odpowiedniego poziomu – dzielnicowego albo ogólnomiejskiego. Skontrolują również, czy projekt został prawidłowo zgłoszony; Następnie projekty trafią do oceny merytorycznej. Jeżeli projekty będą wymagały uzupełnienia albo wprowadzenia zmian, pracownicy urzędu skontaktują się z ich autorami, aby poprosić o dodatkowe informacje lub uzgodnić zakres tych zmian. Ocena zakończy się 4 maja. Od negatywnego wyniku autorzy będą jeszcze mogli się odwołać. Mieszkańcy zaś głosowac na projekty będą od 15 do 30 czerwca.