Ponad 35 tysięcy osób odwiedziło już sarkofag błogosławionej Elżbiety Róży Czackiej

2022-05-20 6:11
siostra Elżbieta Róża Czacka
Autor: fot. Wikipedia

Tak wynika z danych Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. Dotyczą okresu od ubiegłorocznej beatyfikacji. Wczoraj (19.05) obchodziliśmy pierwsze liturgiczne wspomnienie błogosławionej.

Jak mówi siostra Gabriela ze Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża - pielgrzymów nie brakuje. Od września, kiedy matka Elżbieta Róża Czacka została beatyfikowana - do jej sarkofagu przybyło już ponad 35 tysięcy osób. Jak dodaje - wzmożony kult matki obserwowany jest od momentu ogłoszenia przez papieża Franciszka terminu jej beatyfikacji, a więc od maja 2021 roku. W księdze pielgrzymów: jest już 700 wpisów od grup liczących od 50 do 90 osób oraz pielgrzymów indywidualnych.

Większość pątników to osoby z Polski, ale pojawiają się tez pielgrzymi z różnych zakątków świata. Pochodzą między innymi: z Ameryki Południowej, Hiszpanii czy Włoch. Pojawiają się też studenci i księża z misji afrykańskich. Wśród pielgrzymów najwięcej jest grup parafialnych, wspólnot i stowarzyszeń oraz uczniowie szkół, którzy odwiedzają Laski w ramach programu "Poznaj Polskę". Wszystkie zostawione w Laskach intencje siostry polecają Bogu codziennie w swoich modlitwach za wstawiennictwem błogosławionej matki Elżbiety.

Siostry przygotowały 100 relikwii błogosławionej, które w większości zostały wprowadzone do polskich parafii. Zrealizowana została też prośba od Wielkiego Przeoratu Zakonu Templariuszy, który ma swą siedzibę w Katowicach. W Ukrainie wprowadzono relikwie matki w dwóch parafiach w Żytomierzu - tam, gdzie postanowiła oddać swe życie Bogu dla niewidomych, w Białej Cerkwi, gdzie się urodziła i była chrzczona, oraz w domach zakonnych na Ukrainie, w Indiach i Rwandzie. Relikwie siostry przekazały także do sześciu parafii w Stanach Zjednoczonych, a także do Kanady i na Słowację do kościoła w Koszycach, którym opiekują się ojcowie dominikanie. W kolejce czeka jeszcze na przykład: Warna w Bułgarii.

Róża Czacka urodziła się 22 października 1876 roku w Białej Cerkwi, która obecnie znajduje się w Ukrainie. W wieku 22 lat straciła wzrok. Wtedy podjęła decyzję, że będzie opiekować się niewidomymi. Uczyła się między innymi we Francji i Szwajcarii – nowoczesnych wówczas metod pomocy takim osobom. W 1911 roku w Warszawie założyła Towarzystwo Opieki nad Ociemniałymi i placówki edukacyjno-wspierające osoby z dysfunkcją wzroku w różnym wieku. Zainicjowała akcję przepisywania książek alfabetem Braille'a i stworzyła pierwszą na ziemiach polskich bibliotekę dla niewidomych. W 1916 r. Czacka wstąpiła do zakonu Świętego Franciszka, a w 1918 roku w Warszawie - założyła Zgromadzenie Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża.