Przed nami debata o różnych wymiarach patriotyzmu

2022-06-03 9:07
Debata Jedni drugich...
Autor: Centrum Myśli Jana Pawła II

Organizują ją Centrum Myśli Jana Pawła II wraz z Muzeum Mt 5,14. To w ramach cyklu "Dwa kolory - między buntem a posłuszeństwem". Spotkanie będzie 9 czerwca w Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego.

Debata "Jedni drugich..." poświęcona będzie patriotyzmowi w wymiarze społecznym, ekonomicznym, ekologicznym. Wezmą w niej udział: dyrektor Biełsat TV - Agnieszka Romaszewska-Guzy, prof. Ryszard Bugaj z Instytutu Nauk Ekonomicznych PAN, poseł prof. Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych PAN oraz prof. Paweł Skibiński z Wydziału Historii Uniwersytetu Warszawskiego. Spotkanie poprowadzi dr hab. Michał Łuczewski z Wydziału Socjologii UW.

Dyskusja oparta będzie na kanwie homilii papieża Jana Pawła II z pielgrzymki w 1987 roku. Chodzi o tę, którą wygłosił na gdańskim osiedlu Zaspa. To przesłanie papieża dotyczące solidarności. Posłuży do współczesnych rozważań: Jak rozumiemy dziś patriotyzm w jego wymiarze społecznym i ekonomicznym? Czy solidarność mamy we krwi? Dlaczego Polacy tak chętnie pomagają uchodźcom z Ukrainy? Czy programista wyjeżdżający za granicę w poszukiwaniu lepszego wynagrodzenia jest patriotą?. Formularz rejestracyjny dostępny jest na stronie internetowej Centrum Myśli Jana Pawła II.