Razem z rozkładami jazdy zmieniają się... ceny biletów

2021-12-08 6:18
Koleje Mazowieckie
Autor: fot. Archiwum

Podwyżkę zapowiedziały Koleje Mazowieckie. To przez wzrost cen między innymi prądu i inflację. Ile teraz trzeba będzie zapłacić za przejazd?

Od niedzieli (12.12) ceny biletów Kolei Mazowieckich idą w górę o 5 procent. Przewoźnik tłumaczy, że to w związku z inflacją, która sięga już blisko ośmiu procent. Mocno w górę poszły ceny energii elektrycznej. Do tego od stycznia wyższa będzie płaca minimalna, a więcej trzeba zapłacić także za części i podzespoły do pociągów. Inaczej konieczne byłyby cięcia w rozkładach, a tego Koleje Mazowieckie robić nie chcą.

Także od niedzieli (12.12) zmienia się rozkład jazdy pociągów. Na linii Warszawa-Skierniewice część połączeń będzie skrócona do stacji Warszawa Główna. To z uwagi na kolejne fazy modernizacji stacji Warszawa Zachodnia. Wybrane pociągi przyspieszone na trasie Warszawa-Łuków nadal będą rozpoczynać i kończyć bieg na stacji Warszawa Centralna. Niektóre z nich pojadą w relacji bezpośredniej do Radomia Głównego i Skarżyska-Kamiennej. Między Warszawą a Łowiczem Głównym nadal będą trwały prace modernizacyjne na stacji Łowicz Główny oraz na odcinku Sochaczew – Bednary. W związku z tym na odcinku Sochaczew – Łowicz za wybrane pociągi nadal będzie uruchamiana zastępcza komunikacja autobusowa.

Na linii Warszawa – Szulborze Wielkie/Ostrołęka z uwagi na budowę tunelu w Zielonce ruch pociągów na odcinku Warszawa Rembertów – Zielonka będzie się odbywał jednotorowo, przez co zmniejszy się liczba kursujących pociągów. Pociągi do/z Szulborza Wielkiego będą jeździć w bezpośredniej relacji z Warszawy Wileńskiej. Ogólna liczba połączeń do Szulborza Wielkiego zwiększy się o dwa kursy. Pojawią się także dwa nowe, bezpośrednie połączenia z Wyszkowa do Warszawy Wileńskiej w porannym i w popołudniowym szczycie. Między Warszawą a Działdowem zwiększy się liczba połączeń na odcinku Nasielsk – Ciechanów - Mława o dwa dodatkowe kursy. Z uwagi na prace związane z przebudową stacji Warszawa Zachodnia połączenia lotniskowe będą rozpoczynały i kończyły bieg na stacji Warszawa Centralna i pojadą do/z Modlina, zatrzymując się na nowym przystanku Warszawa Targówek.

Jeśli chodzi o trasę Warszawa-Dęblin rozpocznie się modernizacja odcinka Warszawa Wschodnia – Warszawa Wawer. Będą pojawiać się ograniczenia w kursowaniu pociągów. Wybrane połączenia do/z Dęblina będą obsługiwane składami 45WE „Impuls”. Na linii Warszawa – Radom Główny – Skarżysko-Kamienna pojawią się dwie nowe pary połączeń przyspieszonych łączących Radom Główny z Warszawą oraz dodatkowy poranny pociąg osobowy (po godz. 6:00) z Warszawy do Radomia Głównego. Ponadto zostanie wydłużona relacja dwóch pociągów między szczytami. Obecnie rozpoczynają i kończą bieg w Warce. Pociągi przyspieszone zatrzymają się na dodatkowym przystanku – Radom Gołębiów. Pozostałe pociągi osobowe będą obsługiwać nowy przystanek Warka Miasto. Wybrane połączenia będą obsługiwane składami 45WE „Impuls”.