Rekordowy budżet dla Warszawy na 2018 rok
W 2018 roku Warszawa będzie miała do wydania ponad 17 miliardów złotych. Najwięcej nakładów finansowych w przyszłym roku, miasto wyda głównie na edukację, transport publiczny i ochronę zdrowia. Budżet będzie najwyższy w Warszawie od 15 lat.
Dochody Warszawy w przyszłym roku mają wynieść 15,940 miliarda złotych. Głównym źródłem dochodów są podatki PIT, które wynoszą ponad 5 miliardów złotych. Wydatki będą równe 17,691 miliarda. To oznacza, że deficyt budżetu wyniesie 1,751 miliarda. Finansowe wsparcie otrzyma m. in. metro, most Krasińskiego, obwodnica śródmiejska, Szpital Południowy, a także warszawskie tramwaje. Nowy plan zakłada budowę nowych szkół, rozwój i budowa II linia metra, a także znaczna poprawa sytuacja miejskich szpitali. Same stołeczne inwestycje pochłoną blisko 3 miliardy złotych. W obszarze transportu w dalszym ciągu dofinansowany będzie projekt i budowa II linii metra. Koszt inwestycji to 646 milionów złotych. Do 2022 roku ma pojawić się łącznie 14 nowych stacji i stacja techniczno-postojowa w Morach na Bemowie. Stołeczne inwestycje ujęte w budżecie na 2018 rok to także modernizacja ciągu ulic Marsa - Żołnierska, budowa Trasy Świętokrzyskiej, rozbudowa ulic: Głębockiej i Łodygowej oraz budowa Czerniakowskiej-bis i ulicy Gandhi. Najwięcej pieniędzy, spośród 270 milionów złotych na ochronę zdrowia zarezerwowano na budowę Szpitala Południowego -109 milionów złotych. Powstanie także szpital jednodniowy na Białołęce oraz dodatkowy budynek Szpitala Bielańskiego. Miasto zapowiada też modernizację pięciu szpitali: Czerniakowskiego, Grochowskiego, Wolskiego, św. Rodziny i Warszawskiego Szpitala dla Dzieci.
Na stołeczną edukację zarezerwowano 3,745 miliarda złotych. Oprócz inwestycji w przedszkola, miasto planuje zainwestować też w żłobki: przy Ciołka na Woli, Wejherowskiej na Targówku, na osiedlu Chrzanów na Bemowie, przy Spartańskiej na Mokotowie oraz przy ulicy Henryka Pobożnego w Ursusie. Ład przestrzenny i gospodarka nieruchomościami to kolejny punkt budżetu miasta na 2018 rok. Najważniejsze inwestycje to budowa placu Centralnego przed Pałacem Kultury wraz z parkingiem podziemnym, powstaną centra lokalne na Mokotowie, Ochocie, Rembertowie, Ursusie, Żoliborzu i Wawrze. Suma tej części budżetu to 287 milionów. W sferze kultury stołeczny ratusz zaplanował między innymi modernizację zabytkowych obiektów i budowę sali koncertowej na potrzeby Orkiestry Sinfonia Varsovia, remont trzech muzeów (Warszawy, Woli i Karykatury) i sześciu teatrów: Studio, Baj, Ateneum, Lalka, Powszechny i Dramatyczny, a także zapowiadanej od lat budowa Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz Teatru Rozmaitości.