Rozwój sieci dróg rowerowych w metropolii warszawskiej

2017-04-05 11:43
 Oznakowanie tras rowerowych w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych
Autor: Urząd Miasta Warszawa

W ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, samorządy metropolii warszawskiej dostaną ponad 241 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich na budowę dróg rowerowych. Całkowity koszt niemal 330 kilometrów tras to prawie 340 mln zł.

W ramach współpracy Samorządu Województwa Mazowieckiego, miasta stołecznego Warszawy oraz podwarszawskich gmin w konkursie wybrano do realizacji 13 projektów, dzięki którym zostanie powiększona sieć dróg rowerowych. Ścieżki powstaną w Warszawie i 34 gminach sąsiadujących. Samorządy dostaną na to ponad 241 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich. Projekty są wybrane, a teraz rozpoczęło się podpisywanie umów na dofinansowanie. Umowy podpisały już m.in. Warszawa (71,6 mln zł), Grodzisk Mazowiecki (29,8 mln zł), Marki (23,6 mln zł) oraz Błonie (5,1 mln zł).

W gminach sąsiadujących z Warszawą od północnej strony powstanie ponad 77 kilometrów zintegrowanych dróg rowerowych. Będę one biegły przez teren ośmiu podwarszawskich gmin: Legionowa, Czosnowa, Jabłonny, Łomianek, Nieporętu, Nowego Dworu Mazowieckiego, Radzymina i Wieliszewa. Dostępność nowoczesnych tras rowerowych w gminach sąsiadujących z Warszawą to bezpośrednia korzyść również dla stolicy. Jeśli właśnie rower stanie się alternatywą dla mieszkańców podwarszawskich gmin, którzy codziennie dojeżdżają do Warszawy samochodem to stolica może liczyć na zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a także poprawę bezpieczeństwa ruchu drogowego. Nowymi trasami cykliści będą mogli dojechać do przystanku bądź zintegrowanego węzła przesiadkowego transportu publicznego i stamtąd komunikacją miejską dojechać do pracy. Wybudowane trasy w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych zostaną jednolicie oznakowane. Charakterystyczne kolorowe rowery będą także elementem planowanych akcji informacyjno-promocyjnych zachęcających mieszkańców metropolii do korzystania z rowerów podczas codziennych dojazdów do pracy, szkoły czy na uczelnię. Całkowity koszt inwestycji liczącej 330 km tras to niemal 340 mln zł.