Są już czujniki monitorujące stołeczne powietrze
Zakończył się ich montaż. Teraz każdy mieszkaniec Warszawy może sprawdzić aktualną jakość powietrza w stolicy i sąsiednich gminach. Zamontowano ponad 160 urządzeń.
To jedna z największych sieci monitoringu stanu powietrza w Europie. Do kilku dotychczasowych stacji pomiarowych dołączyły właśnie 164 czujniki. Aż 108 urządzeń pojawiło się w stołecznych dzielnicach, pozostałe rozlokowano w 17 sąsiednich gminach. W Warszawie najwięcej nowych czujników – dokładnie połowę – zamontowano przy placówkach edukacyjnych. Pozostałe pojawiły się między innymi przy wybranych urzędach dzielnic i ciągach komunikacyjnych, przy Centrum Edukacji Leśno-Przyrodniczej przy ulicy Rydzowej oraz przy Schronisku na Paluchu. Wszystkie urządzenia będą informować o aktualnej jakości powietrza w mieście.
Dane ze wszystkich dotychczasowych stacji referencyjnych oraz nowych czujników można sprawdzić już na warszawskiej platformie IoT oraz w aplikacji mobilnej Warszawa 19115. Czujniki mierzą zanieczyszczenie pyłami zawieszonymi PM10, PM2,5, a także – co jest nowością – PM1, czyli pyłami, których średnica nie przekracza 1 mikrometra. Oprócz tego wszystkie czujniki mierzą zanieczyszczenie dwutlenkiem azotu, a część urządzeń zlokalizowanych z dala od ulic, dodatkowo ozonem.