Sanepid w przedszkolu w Chotomowie

2017-04-03 11:06
Zatrucie przedszkolaków z Chotomowa
Autor: szpitalczerniakowski.waw.pl

W poniedziałek (03.04) sanepid przeprowadził kontrolę w gminnym przedszkolu w Chotomowie. W placówce zatruciu uległo około 100 dzieci. Wyniki kontroli będą znane za trzy dni. Przyczyną zatrucia dzieci mogła być salmonella lub bakteria E.coli.

Sanepid pobrał próbki wody i żywności, które następnie będą przebadane w laboratoriach. Jak poinformował Michał Smoliński, rzecznik Jabłonnej - "obecnie w budynku przedszkola przeprowadzana jest dezynfekcja całego obiektu". W poniedziałek (03.04) i wtorek (04.04) przedszkole będzie zamknięte.

Prawdopodobną przyczyną zatrucia dzieci i personelu przedszkola, mogła być salmonella lub bakteria E.coli. Wstępne i nieoficjalne wnioski kontroli wskazują, że zatrucie mógł wywołać krokiet, który był podany na obiad, a w skład którego wchodziły jajka. Prawdopodobnie, pomimo obróbki termicznej, te właśnie jajka zaszkodziły. Oficjalne wyniki badań sanepidu będą znane w ciągu trzech dni.

Z relacji rodziców wynika, że dzieci skarżyły się na bóle brzucha, występowały też wymioty i gorączka. Do zatrucia doszło w czwartek (30.03). Dzieci z chotomowskiego przedszkola trafiły do siedmiu szpitali, zarówno w Warszawie jak i okolicach m.in. do szpitala Wolskiego, Bielańskiego oraz do szpitala w Nowym Dworze Mazowieckim i Dziekanowie Leśnym. W niedzielę (02.03) rzecznik gminy Jabłonna poinformował, że chorych dzieci jest już około 100. W szpitalach cały czas przebywało około 40.