Ścieżki rowerowe połączą gminy metropolii warszawskiej

2016-12-19 10:55 Marta Komorowska
Zintegrowane Inwestycje Terytorialne
Autor: fot. Urząd Miasta Warszawa

Rusza rozbudowa metropolitalnego systemu tras rowerowych w Warszawie oraz w gminach sąsiadujących. Wszystko dzięki dofinansowaniu z funduszy europejskich w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Pierwszy pakiet inwestycji to blisko 330 km za prawie 340 mln zł. Do 2023 r. ma powstać ponad ok. 1,1 tys. km tras rowerowych. Do realizacji skierowano 13 projektów. W sumie powstanie ponad 300 kilometrów nowych tras dla rowerzystów. Sieć dróg rowerowych metropolii warszawskiej utworzy korytarze transportowe zintegrowane z różnymi rodzajami transportu publicznego. Będzie to doskonała alternatywa dla mieszkańców codziennie dojeżdżających do pracy samochodem.

Przy obecnym stanie zanieczyszczenia powietrza w Warszawie, rower jako codzienny środek transportu to zmniejszenie emisji zanieczyszczeń powietrza i hałasu, a także poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jednym z głównych kryteriów wyboru konkretnych projektów tras było to, czy tworzą spójne połączenia międzygminne oraz jak wpisują się w istniejącą już sieć. Drugim ważnym argumentem za była możliwość dojechania drogą rowerową do przystanku bądź zintegrowanego węzła przesiadkowego transportu publicznego.

Dofinansowanie tych projektów wyniesie ponad 240 milionów złotych. Z własnej kieszeni samorządy będą musiały dołożyć prawie sto milionów złotych, a nowe ścieżki powstaną do 2020ego roku.