Seniorzy - uważajcie na oszustów!

2022-02-04 7:59
Policja
Autor: brak danych

Ostrzegają przed nimi stołeczny ratusz i policja. Niemal każdego dnia mundurowi odstają sygnały o wyłudzeniach metodą na wnuczka czy policjanta. Trzeba uświadomić sobie to zagrożenie - mówią urzędnicy.

W ubiegłym roku warszawska policja otrzymała 311 zgłoszeń o wyłudzeniu metodą na wnuczka lub na policjanta. Do tego 65 zawiadomień o usiłowaniu wyłudzenia. Poszkodowani stracili łącznie ponad 13 mln złotych. Oprócz pieniędzy łupem złodziei padły cenne kosztowności jak biżuteria, złoto, zegarki czy przedmioty kolekcjonerskie. Metody działania oszustów są zwykle takie same. Podszywając się pod bliskie osoby z rodziny proszą o pożyczkę. Tłumaczą, że nie mogą jej jednak odebrać osobiście, przyślą więc znajomego albo proszą o przesłanie pieniędzy na wskazany numer konta.

Ratusz chce uświadamiać seniorów poprzez kampanię "Policjant? Wnuczek? A może oszust?". Oszuści wykorzystują seniorów, a ci dają się zmanipulować. Przestępcy potrafią przybrać dowolną maskę i doskonale znają słabe strony swoich ofiar. Kampania jest też skierowana do osób młodych, które mogą uświadamiać swoich rodziców czy dziadków. Urzędnicy i policjanci ostrzegają: nie ufaj obcym dzwoniącym do Ciebie, nie przekazuj pieniędzy, biżuterii lub innych rzeczy nieznajomym oraz nie podawaj obcym osobom, szczególnie w rozmowie telefonicznej, informacji na temat swoich danych osobowych jak: numeru telefonu, numeru pesel, numeru dowodu osobistego, miejsca zamieszkania, posiadanych oszczędności, kont bankowych czy haseł. Należy też uczulić osoby starsze, że jeżeli skontaktuje się z nimi nieznajomy to trzeba przerwać rozmowę, odłożyć słuchawkę i zgłosić sprawę na Policję.