Święta z Ubogimi dla 800 osób

2022-12-13 6:18
Święta z Ubogimi 2022
Autor: Sant'Egidio Warszawa

Organizuje je Wspólnota Sant'Egidio. To wydarzenie dla ubogich, bezdomnych, mieszkańców DPS-u, a także uchodźców – przede wszystkim z Ukrainy. To już świąteczna tradycja.

Podczas bożonarodzeniowego obiadu na każdą i każdego z gości będą czekały: miejsce przy starannie zastawionym stole, serwowane przez kelnerów świąteczne potrawy, specjalnie przygotowany prezent, choinka i śpiewane na żywo kolędy, ale przede wszystkim życzliwi ludzie, którzy sprawią, że tego dnia wszyscy goście zostaną przyjęci po królewsku.

Do tego wszystkiego potrzebne są ręce do pracy. Wolontariusze mogą pomóc przed świętami, w trakcie obiadu lub po nim. Pracy jest mnóstwo, liczy się każda para rąk i każda poświęcona godzina. Można między innymi: przygotować świąteczne potrawy, kupić prezent, pomóc w robieniu dekoracji czy przewiezieniu i ustawieniu stołów, a także – już w Boże Narodzenie – włączyć się w pracę w kuchni, podawanie potraw, przygotowanie i wręczanie podarków, czy – wieczorem – w sprzątanie. Obiadowi zawsze towarzyszy kolędowanie, potrzebni są więc również muzycy i chórzyści. Chęć pomocy można zadeklarować wypełniając formularz na stronie internetowej Wspólnoty.

Dodali, że inicjatywę można wesprzeć również wpłacając środki na konto Fundacji Sant’Egidio Polska - nr konta 43 1750 0012 0000 0000 3519 5197 z tytułem UBODZY lub poprzez zbiórkę https://pomagam.pl/swieta-2022.

Tradycja bożonarodzeniowego obiadu powstała w Rzymie w 1982 roku i od lat żywa jest we wspólnotach na całym świecie. W ubiegłym roku Wspólnota Sant’Egidio w 70 krajach ugościła ponad 250 tysięcy osób.